ABD, İsrail'i korumak için devreye girdi!

ABD, İsrail'i korumak için devreye girdi!.11933
  • Giriş : 04.01.2009 / 09:06:00

ABD Dışişleri Bakanlığı, Washington'ın, kalıcı ve Hamas'ın İsrail'e yönelik roket saldırılarını sürdürmesine izin vermeyecek bir ateşkes sağlanması için çalıştığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrail'in Gazze'ye hava saldırılarının sekizinci gününde kara harekatına başlamasının ardından ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Washington'ın İsrail hükümetine de askeri harekatın "sivillere yönelik olası sonuçları konusunda özenli olması" gerektiğini ilettiği kaydedildi.
Bakanlık sözcüsü Sean McCormack, "ateşkesin en kısa sürede sağlanması gerektiğinin açıkça ortada olduğunu, ancak kalıcı, zamanla sınırlı olmayan, sürdürülebilir bir ateşkese ihtiyaç olduğunu" söyledi.

Açıklamada, İsrail'in kara harekatına doğrudan değinilmezken acil bir ateşkes çağrısında da bulunmadı.

Gazze'deki insani durumdan "derin endişe duyulduğu" belirtilen açıklamada, Hamas'ın, Gazze halkını rehin aldığı savunuldu.

-BEYAZ SARAY-

Bu arada, Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, ABD Başkanı George W. Bush'un Gazze Şeridi'ndeki son durum hakkında bilgilendirildiği bildirildi.

Beyaz Saray sözcüsü Gordon Johndroe, Bush'un, Gazze'deki son durum ve İsrail Savunma Kuvvetlerinin faaliyetleri hakkında bilgilendirildiğini kaydetti.

Sözcü, ABD yetkililerinin İsrail'in yanı sıra bölgedeki diğer ülkeler ve Avrupa'daki yetkililerle düzenli temas halinde olduğunu belirtti.

ABD'de Dışişleri ve Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamalarda Gazze'deki insani duruma ilişkin kaygıların ifade edildiği ancak İsrail'in kara harekatına yönelik doğrudan bir eleştiri getirilmediğine işaret ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*