ABD, K.Kore'yi kınadı

  • Giriş : 09.10.2006 / 00:00:00

Beyaz Saray, Kuzey Kore'nin ilk nükleer silah denemesini kınayarak, BM Güvenlik Konseyi'ni acil önlemler alması için toplantıya çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Beyaz Saray sözcüsü Tony Snow, "BM Güvenlik Konseyi'nin, bu eyleme karşı acil adımlar atmasını bekliyoruz. ABD, durumu yakından izliyor ve bölgedeki müttefiklerini korumaya ve savunmaya olan kararlılığını yeniden vurguluyor" dedi. Snow, Kuzey Kore'nın "tahrikkar eyleminin," uluslararası toplumun iradesine ve ABD'nin, kuzey doğu Asya'da gerginliklerin artırılmaması yolunda yaptığı çağrılara karşı gelmek anlamına geldiğini söyledi.
Sözcü Snow, Başkan George Bush'un, nükleer denemeye ilişkin ilk haberlerin gelmesiyle birlikte Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley tarafından bilgilendirildiğini belirtti.

Snow, ABD'nın ne karşılık vereceği sorusuna karşılık olarak, "Bu noktada halen verileri değerlendiriyoruz ve tam ne olduğunu belirlemeye çalışıyoruz. Birçok şey, verilerin bize sağlayacağı bilgiye bağlı olacak" dedi. Pentagon sözcüsü Bryan Whitman da nükleer denemenin yapıldığının kesinleşmesi durumunda ABD'nin tutumunun sertleşeceğini belirterek, bölgedeki dinamiklerin değiştiği yorumunu yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious