ABD, Kanada sınırına gizli duvar ördü

ABD, Kanada sınırına gizli duvar ördü.17033
  • Giriş : 01.06.2009 / 08:32:00

Amerikan yönetiminin başta terör suçluları olmak üzere yakalanan birçok suçlu veya şüphelinin ülkeye Kanada'dan girdiği iddiasıyla yavaşlattığı ABD-Kanada sınır geçişlerinde bugün yeni bir dönem başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Her iki ülke vatandaşları bugünden itibaren geçişlerde pasaport veya resmi makamların verdiği belgeler olmadan sınırlardan giriş yapamayacaklar.

ABD Başkanı Barack Obama'nın seçildikten sonra ilk ziyaret ettiği Kanada'da, Başbakan Stephen Harper'dan uygulanmasını istediği yeni kurallara göre, her iki ülkeye geçiş yapmak isteyenlerde pasaport, NEXUS KARTI, FAST Kart, EDL ehliyet, EIC Kartı ve kızılderililer için de güvenlik sertifikası bulundurmak zorunlu hale geldi.

-''GİZLİ BERLİN DUVARI''-

Uygulama, Kanada'nın ABD ile sınır kapısının bulunduğu Sarnia Belediye Başkanı Mike Bradley tarafından ise ''gizli Berlin Duvarı'' olarak nitelendirildi.

Bradley, yaptığı açıklamada, ''yıllardır dostca bir komşuluk yakınlığında sürüp giden iki taraf insanının önüne, iki Almanya'yı yıllarca ayıran Berlin Duvarı gibi bir gizli duvar çekildi. Sabah kalkıp, ailesi ile Niagara Şelalesi'ne ve oradaki lunaparklara gelip eğlenen ve akşama evine dönenler için, dünyanın bu en uzun ve dostca sınırında artık eski sıcaklık olmayacak'' dedi.

Resmi verilere göre, Kanada vatandaşlarının yüzde 41'i pasaport taşırken, bu oran ABD vatandaşlarında yüzde 20'yi geçmiyor. İki ülke arasında yıllarca, sürücü ehliyeti gösterilerek yapılan geçişlerde, bugünden itibaren bir süre önemli ölçüde düşüş yaşanması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*