ABD, Karadeniz'de füze konuşlandıracak

ABD, Karadeniz'de füze konuşlandıracak.12167
  • Giriş : 02.10.2008 / 14:43:00

Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev, Ukrayna ve Gürcistan'da kurulacak askeri üslerin Rusya'nın stratejik güvenliği ve ekonomik altyapısı açısından en büyük tehdidi oluşturacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İzvestia gazetesine açıklamada bulunan istihbarat servisi FSB eski Başkanı Patruşev, "ABD ve NATO'nun doğu Avrupa'ya doğru genişleme çabasının arkasında Rusya'ya karşı bir üstünlük kurma hedefi olduğu açık. Gürcistan ve Ukrayna NATO üyesi olursa bu bölgelerde geniş çaplı kara, hava ve deniz üsleri kurulacak. Bölge stratejik ve taktik nükleer silahlarla donatılacak." iddiasında bulundu.

Rusya'nın Avrupa bölgesinde bulunan kritik askeri ve ekonomik varlıklarının ABD ve NATO'nun nükleer ve stratejik silahlarının vuruş alanında kalacağı uyarısı yapan Patruşev, "Hükümet ve askeri yönetim merkezleri de buna dahil. Bu Rusya'nın ulusal güvenliği açısından büyük bir tehdit oluşturacak." dedi. Patruşev ABD'nin İran'a saldırma planı olursa, bunun için bölgede ortaklara ihtiyacı olacağını, Gürcistan'la işbirliği yapabileceğini kaydederek, "Bu da ayrı bir güvenlik tehdidi oluşturuyor." tespitinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*