ABD, Kerkük şehir planını yeniletiyor

  • Giriş : 23.04.2007 / 00:00:00

Washington Post'ta yer alan bir yazıya göre Amerikan ordusu, Kerkük üzerinde yeni planlar yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Amerikan ordusu, Kerkük'te gerginliğin artması durumunda tank geçişi, asker hareketliliği ve kenti boşaltmak için yolların genişletilmesini de içerecek bir ''şehir planının'' geliştirilmesi için çağrıda bulundu.

Gazeteci El Kamen'in köşesinde yer alan bilgiye göre, Amerikan ordusu, şehir planlamacılar ve sözleşmeli çalışanları, Kerkük kentinin şehir planı üzerinde çalışmaya çağırdı.

Gazeteye göre, bu iş 1 mayısta başlayacak ve gelecek yıl 30 nisanda sona erecek şekilde planlanıyor. ABD, Kerkük'ün şehir planının ''önceliklere göre'' yeniden gözden geçirilip geliştirilmesini istiyor.

El Kamen'in yazdığına göre, Kerkük'te gerginlik giderilmediği sürece, bu planın, asker hareketliliği, tank geçiş yolu, olası bir kent boşaltma durumuna uygun şekilde caddelerin genişletilmesi, olası yangınları söndürmek için stratejik bölgelere yangın muslukları yerleştirilmesi için kullanılması amaçlanıyor.

Irak anayasasına göre Kerkük'te bu yıl sonuna kadar, kentin geleceğini belirlemek için referandum yapılması öngörülüyor.

ABD'nin eski Dışişleri Bakanlarından James Baker'ın başında bulunduğu Irak Çalışma Grubu tarafından hazırlanan raporda, petrol zengini Kerkük kentinin demografik yapısının Kürtler lehine değiştirildiği ve referandumun bu yıl sonunda gerçekleştirilmesi durumunda kanlı etnik çatışmalara yol açabileceği ifade edilmişti.

Türkiye de, geniş Türkmen nüfusunun yer aldığı Kerkük'te referandumun ertelenmesini destekliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious