ABD, Kerkük'te konut yapıyor

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

Kerkük'te başlatılan ABD destekli konut projesi Türkmenleri endişelendiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD yönetimi, devrik lider Saddam Hüseyin tarafından Kerkük'ten göç ettirilen ailelerin, kente dönmeye başlamasıyla yaşanan yerleşim sorununun çözümü için 8 bin konut yardımı sözü verdi. İki gün önce Kerkük kentinde düzenlenen toplantıda açıklama yapan Kerkük İl Meclis Başkanı Rizgar Ali, Amerikan hükümetinin desteğiyle Kerkük'te 8 bin konuttan oluşan 7 ayrı yerleşim biriminin inşa edileceğini duyurmuştu.
Kerkük il meclisinin Türkmen üyesi Ali Mehdi Sadık ise Cihan'a yaptığı açıklamada, ABD hükümetinin konut yardımını doğrularken, yapılacak olan konutların adil bir şekilde dağıtılmamasından endişe ettiklerini söyledi. Ali Mehdi Sadık, "Geçtiğimiz hafta Kerkük il meclisi üyelerine İmar Bakanlığının gönderdiği yazıda 8 bin konutun yapımı için hazırlıkların başlatılması, yer tahsisinin yapılması istenmişti. Ancak yazıda bu konutların, devrik lider Saddam döneminde evlerinden zorunlu olarak göç ettirilenlere verileceğine ilişkin bir ifade yer almıyordu." dedi. Bunun Türkmenleri ciddi bir şekilde endişelendirdiğini ifade eden Sadık , "Meclis başkanı Rizgar Ali il meclisi toplantısında bu konutların göçmenlere verileceğini duyurdu ancak bu karara bağlanmadı." şeklinde konuştu.

Devrik lider Saddam döneminde Kerkük'te evlerinden çıkarılan ailelerin büyük çoğunluğunun sefalet içinde yaşadığını anlatan Sadık, göçmelerin büyük konut açığı olduğuna değinerek, "Yayçılı' da 3 bin 500, Türkalan'da 2 bin 500, Kumbetler'de 480, Kızılyar'da 450, Topzava'da bin 500, Blavla'da 800 Türkmen ailemiz maalesef çok kötü şartlarda yaşamlarını sürdürüyor. Konutların henüz tam olarak nerelerde yapılacağı karara bağlanmamış. Kerkük yöntiminden beklentimiz, bu konutların adil bir şekilde dağıtılmasıdır " ifadelerini kullandı.

Kerkük'ün ekonomi,güvenlik ve imar sorunlarının ele alındığı dünkü il meclisi toplantısında da bir konuşma yapan İl Meclis Başkanı Rizgar Ali, ABD yönetiminin sağlayacağı parasal yardımla Kerkük'te 8 bin konuttan oluşan 7 ayrı yerleşim biriminin yapılacağını açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious