ABD, Körfez'de savaş düzenine geçiyor

  • Giriş : 31.03.2007 / 00:00:00

İsrail istihbaratı “ABD ordusunun 6 Nisan’da sabaha karşı saat 4’te İran’ın nükleer tesislerini vuracağını” iddia etti. Operasyonun adı: Isırık

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İran’ın Basra Körfezi’nde 15 İngiliz askerini tutuklamasıyla başlayan gerilim, tüm Ortadoğu’yu saracak sıcak çatışma ihtimalini giderek yükseltiyor. ABD’nin Irak’tan sonra İran’ı da vuracağına endişeler giderek artıyor. Son olarak üst düzey Arap güvenlik yetkilileri, “Durum çok ciddi... Şavaş ihtimali yüzünden en kısa zamanda bankaya koşup tüm nakit paramızı çekeceğiz” dedi. ABD’nin Körfez’de savaş pozisyonu aldığını işaret eden çarpıcı gelişmeler şöyle:

* İki savaş gemisi filosunun katılımıyla Körfez’de son 4 yılın en büyük tatbikatının gerçekleştirilmesinin ardından, merkezi Bahreyn’de olan Amerikan Donanması’na bağlı 5’inci filo alarma geçti.

* Körfez’de konuşlanan USS Stennis ve USS Eisenhower uçak gemisi filolarına bir yenisi ekleniyor. Uzun menzilli füze atan dört destroyeri ile birlikte yeni bir filo birkaç gün içinde Körfez’e ulaşacak.

* Amerikan askeri sayısı 20 bini, savaş jeti sayısı ise 150’yi aşıyor. Irak Savaşı’nda jet sayısı 350’ydi.

* Son birkaç hafta içinde İran’ın menzilinde olan Bahreyn, Kuveyt, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne Patriot füze savunma bataryaları yerleştirildi.

* İsrail istihbaratına yakınlığıyla tanınan Debkafiles sitesi, ABD’nin Operation Bite (Isırık Operasyonu) kod adıyla 6 Nisan tarihinde saat sabaha karşı 4’te İran’ın nükleer tesislerine yönelik bombardıman başlatacağını iddia ediyor.

* Debka’ya göre ABD’li Ordu yetkilileri, Bahreyn’de ticaret yapan Amerikalı işadamlarına “Ofislerinizi tasviye edip ülkeyi terk edin” uyarısı yaptı.

* Rus istihbaratı, Irak ve Afganistan’daki ABD birliklerinin İran sınırına kaydırıldığını öne sürdü.

“İsrail bizi vuracak”
İran Genelkurmay Başkanı General Hasan Firuzabadi, “Siyonistler yaz aylarında bir intihar operasyonu gerçekleştirmeyi amaçlıyor. Tüm saldırılara karşı hazırlıklıyız” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious