'ABD, Kürt bayrağını tanıdı'

  • Giriş : 09.09.2006 / 00:00:00

Irak'ın kuzeyindeki yerel yönetimin başkanı Mesut Barzani'nin bayrak yasağı ile başlayan krize ABD de dahil oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Habere göre Amerikalı general herkesin buna saygı duymasını ve Kürt bayrağını tanımasını istedi. ABD'li General ve beraberindeki heyet, daha sonra Kürt bayrağı ile birlikte fotoğraf çektirdi. Mesut Barzani, Baas rejimini temsil ettiği gerekçesiyle Irak'ın kuzeyinde Irak bayrağı kullanılmasını yasaklamıştı. Kararın, Irak'ın kuzeyindeki federal Kürt hükümetinin merkezi hükümetten bağımsız bir devlet kurma tartışmalarının canlandığı bir dönemde alınması dikkat çekiyor.

Barzani'nin bayrak yasağından sonra Irak Başbakanı Nuri el Maliki'de bayrağın ülkenin her karışında asılması gerektiği açıklamasını yapmıştı. Barzani ise Irak için yeni bir bayrak belirlenmesi çağrısında bulunmuştu.

Mesut Barzani dün Irak bayrağının değiştirilmesi ile ilgili olarak Irak Meclis Başkanı Mahmut El Meşadani'ye bir mektup göndermişti. Barzani, Sünni meclis başkanı Meşadani'ye gönderdiği mektupta Baas rejimini temsil eden Irak bayrağının değiştirilmesini istediklerini belirterek, halklarını temsil edecek yeni bir bayrağın belirlenmesi talebinde bulunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious