ABD, Kuzey Irak'tan çekildi

  • Giriş : 30.05.2007 / 16:48:00

Peşmerge kuvvetleri, 3 vilayetin güvenliğini Amerikan ordusundan devraldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetimine bağlı olan peşmerge kuvvetleri, 3 vilayetin güvenliğini Amerikan ordusundan devraldı. Erbil'de bugün gerçekleştirilen bir törenle Süleymaniye, Erbil ve Dahuk'un güvenlik dosyaları, peşmerge güçlerine teslim edildi. Törene Kürt yetkililerin yanı sıra Amerikalı komutanlar da katıldı.

Erbil'de gerçekleşen törende askeri törenlerin ve gösterilerin ardından ABD'li komutan Tümgeneral Benjamin Mixon ile bölgesel Kürt hükümetinin Başbakanı Neçirvan Barzani arasında devir teslim anlaşması imzalandı. Anlaşma, peşmergelerle Irak ordusu ve ABD güçlerinin koordinasyonunu da öngörüyor.

Erbil'deki Kongre Köşkü'nün konferans salonunda düzenlenen törene Irak ve Kürt parlamentolarından yetkililer, Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Muvaffak Rubai, lrak Başbakanı Nuri Maliki'nin bir temsilcisi, Güney Koreli komutanlar, Irak'taki Çokuluslu Güçlerin askerî ve siyasî temsilcileri katıldı.

Törende bir konuşma yapan Neçirvan Barzani, "Bugün Irak'ın yeniden inşa edilmesi adına büyük bir başarıdır" dedi. Barzani, 1991'deki Körfez Savaşı sonrasında Bağdat'tan 'daha bağımsız' hale gelmelerine gönderme yaparak devir teslimi "16 yıllık bir deneyimin sonucu" olarak niteledi.

Törende bir konuşma yapan Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Muvaffak Rubai de "Bölgesel Kürt hükümeti, tüm vilayetler için güvenlik ve demokrasi adına güzel bir örnektir" dedi. Rubai, burada güvenliği artırmanın tüm Irak'ta güvenliği artırmak manasına geleceğini belirtti.

Amerikalı Tümgeneral Benjamin Mixon da törende yaptığı konuşmada bölgenin, Irak'ın geri kalanı için bir örnek teşkil ettiğini vurguladı.

Peşmerge kuvvetleri komutanlarından Albay Şadman Ali ise gelişmeyi "Bu bir tür bağımsızlıktır" diye değerlendirdi. Ali, yabancı bir ajansa açıklamasında "Çok memnun ve gururluyuz. Çok uzun süredir bu günü bekliyorduk. Bize büyük bir umut oldu" diye konuştu.

Amerikan ordusu, Türk ordusunun Kuzey Irak'a sınır ötesi operasyon düzenlemesi ihtimalinin tartışıldığı bir dönemde bölgedeki 3 vilayetin güvenlik sorumluluğunu Kürt yönetimine devrediyor. Böylece tüm Kuzey Irak'ın güvenliği peşmerge güçlerine bırakılmış oluyor.

Güvenliğinin devredilmesi kararı, Türkiye'nin olası sınırötesi saldırı tehditlerinin yoğunlaştığı döneme denk gelmesi dikkat çekerken Irak ile Türkiye arasında 331 km uzunluğundaki sınırın güvenliğinin Peşmerge kuvvetleri tarafından sağlanmasının da zor olduğu belirtiliyor.

Bu devir teslim ile birlikte Irak'a bağlı 18 eyaletten 7'sinin devri tamamlanmış olacak. Daha önce Necef, Muthanna, Şii Zi Kar ve İran sınırında olan Misan eyaletlerinin güvenliği de Irak güçlerine devredilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious