ABD, Kuzey Kore ile ilgili kararsız

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Kuzey Kore'in nükleer silahlardan arındırılması ile ilgili Pekin'de yapılan çok uluslu görüşmelerde ABD, Kuzey Kore ile sorunun çözümü için birden fazla bire bir görüşme yapacağını duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD heyeti başkanı Christopher Hill, Pekin'de bu sabah yaptığı açıklamada, görüşmelerin nereye varacağının bilinmediğini belirterek, ''Bu tür şeyler biraz zaman alıyor. Şu noktada karamsarım yada değilim demek istemiyorum. Görüşmeleri nerede ve ne zaman bitireceğimizi bilmiyorum.'' diye konuştu. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Hill, bugün anlamlı görüşmelerin olacağını ve Kuzey Koreli meslektaşı Kim Kye-gwan ile başka bir görüşme yapacağını söyledi. Hill, 2 gün önce başlayan görüşmelerde sağlıklı fikir alışverişinde bulunduklarını ifade erek, karşılıklı olarak hangi meselelerin neden önemli olduğu konularında birbirlerini anlamaya çalıştıklarını dile getirdi. Hill, Kuzey Kore'nin nükleer silahları bırakma konusunda adım atması gerektiğine işaret etti. Kuzey Kore'nin bunun üzerinde çalışmak zorunda olduğuna dikkat çeken Hill, bu seferki altılı görüşmelerin sonundaki sürecin Kuzey Kore'nin geleceğini saptanmasına yardımcı olacağı inancında olduğunu dile getirdi.

Hill, görüşmelere katılan diğer 5 ülkenin de Kuzey Kore'nin prensipte kabul ettiği ve mali yardım ve güvenlik garantisi karşılığında nükleer silahlardan vazgeçmeyi içeren Eylül 2005 anlaşmasının uygulanması konusunda ilerleme olmasını umduklarını söyledi.

-ABD'NİN MALİ YAPTIRIMLARI MASADA-

Bu arada ABD Hazine Bakanlığı'ndan başka bir heyetin de Kuzey Koreli banka yetkilileri ile ABD'nin fakirleşen Pyonyang'a uyguladığı mali yaptırımlar konusunda Pekin'de ikinci bir görüşme yapması bekleniyor. ABD Hazine Bakanlığı yetkilisi Daniel Glaser, Pekin'de gazetecilere yaptığı açıklamada, söz konusu görüşmenin yapıcı olması durumunda, bunun uzun süreli bir süreç olacağını ancak şu an bir şey söylemenin mümkün olmadığını ifade etti.

Bu arada görüşmelerdeki Japon heyetinin başkanı Kenichiro Sasae ise ABD ile Kuzey Kore arasındaki mali yaptırımlarla ilgili görüşmelerin çok önemli olduğunu ve gelişmelerin bu görüşmelere bağlı olduğunu söyledi.

Diğer taraftan görüşmeler katılan diğer devletler ikili görüşmelere bugün de devam edecek.

KUZEY KORE: ''ABD, GÖRÜŞMELERİN ARKASINDA KUZEY KORE'Yİ İNCİTİCİ PLANLAR YAPIYOR''-

Kuzey Kore'nin resmi Kore Merkez Haber Ajansı (KCNA)'nın resmi Rodong Sinmun gazetesindeki makaleye dayanarak verdiği haberine göre, ABD, görüşme masasının arkasında Kuzey Kore'yi incitme planları üzerinde çalışıyor. Haberde, ABD ve müttefiki Güney Kore'nin Pyonyang'a saldırmanın bir parçası olarak büyük ölçekte savaş tatbikatları yaptığı iddia edildi. ABD'nin önde görüşme yaptığını ancak arka planda askeri provokasyon planladığı ve bunun da basitçe ABD'ye güvenilemeyeceğini ortaya koyduğu vurgulandı.

Haberde ayrıca Kuzey Kore'nin diyalog yada savaşmaya her zaman hazır olduğu ifade edildi.

Güney ve Kuzey Kore, ABD, Çin, Japonya ve Rusya'nın temsilcileri, soruna çözüm bulmak amacıyla Çin'in başkenti Pekin'de 13 ay aradan sonra tekrar başlattıkları görüşmelerin bitim tarihi ise henüz bilinmiyor. Taraflar, bunun görüşmelerdeki gidişat tarafından netlik kazanacağını belirtiyor.

9 Ekim'de nükleer füze demesiyle uluslararası toplumun büyük tepkisini çeken Kuzey Kore, BM Güvenlik Konseyi'nin 15 Temmuz ve 14 Ekim 2006 tarihlerinde aldığı 1695 ve 1718 sayılı kararlarla yaptırımlara maruz kalmıştı. Kuzey Kore, geçen yılki 5. turun ilk aşamasında ABD'nin düşmanca tavır ve mali yaptırımlarını ileri sürerek ilk kez 2003'te Pekin'de başlayan 6'lı görüşmeleri protestoyla terk etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious