ABD, Kuzey Kore'yi uyardı

  • Giriş : 22.03.2007 / 00:00:00

Beyaz Saray, Kuzey Kore'nin taahhütlerine uyması gerektiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Beyaz Saray sözcüsü Tony Snow, ABD'nin Kuzey Kore'nin nükleer faaliyetlerine son vermesine ilişkin müzakerelerde kendi üzerine düşeni yaptığını belirterek, Çin'in başkenti Pekin'deki görüşmeleri terk etmesine rağmen Kuzey Kore'nin verdiği taahhütlere uyması gerektiği konusunda ısrar etti.
ABD'nin "kötü niyetli olduğuna" ilişkin iddiaları reddeden Snow, görüşmelerin, Kuzey Kore'nin ABD'nin yaptırımlarına bağlı olarak dondurulmuş paralarının transferine bağlı "teknik" sorunlara takıldığını söyledi.
Snow, "Banco Delta (Asia) sorununu çözmek için gereken önlemleri aldık ve bu bankanın paralarının transfer mekanizmalarının altılı görüşmeleri yavaşlatmayacağını umuyoruz. Bir diğer deyişle, biz bu aşamada üzerimize düşeni yaptık, sorun teknik bir sorundur. Dolayısıyla Kuzey Korelilerden taahhütlerini yerine getirmelerini bekliyoruz, ama sorun ABD'nin kötü niyetinden kaynaklanmıyor. Söz konusu olan, transfer konusunda teknik bir sorun" ifadesini kullandı.
Sözcü, "Pyongyang, 30 gün içinde plütonyum üretilen Yongbyon tesisini kapatmalı ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun müfettişlerinin ülkeye dönüşüne izin vermelidir" dedi.
ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack de görüşmelerin rayında gittiğini, devam edeceğini açıkladı ve yeni görüşmenin de büyük olasılıkla ya gelecek hafta ya da ondan sonraki hafta Pekin'de yapılacağını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious