ABD, NATO eleştirisinde geri adım attı

ABD, NATO eleştirisinde geri adım attı.11248
  • Giriş : 18.01.2008 / 10:33:00

Afganistan'ın güneyindeki NATO birliklerinin tecrübeli olduklarından endişe duyduğunu söyleyen ABD Savunma Bakanı Robert Gates, birlikleri bu bölgede görev yapan Hollanda'dan özür diledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hollanda Savunma Bakanlığı sözcüsü Joop Veen, "Robert Gates, Hollanda Savunma Bakanı Eimert Van Middelkoop'a telefon ederek özür diledi" dedi.

Bu tür görüşmelerin içeriğinin kamuoyuna açıklanmadığını belirten Veen, konuyla ilgili ayrıntı vermedi.

Gates, Los Angeles Times'da geçtiğimiz çarşamba günü yayımlanan açıklamasında, Afganistan'ın güneyinde görev yapan bazı NATO birliklerinin "militanlarla mücadele konusunda eğitimli olmadıklarını ve Avrupalı birliklerin büyük bölümünün soğuk savaş dönemindeki gibi eğitim gördüğünü düşündüğünü" söylemişti.

Gates, bu açıklamalarının uluslararası tepkilere neden olmasının ardından dün Savunma Bakanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, ittifak güçlerinin Afganistan'da önemli ve güçlü bir rol oynadığını ifade etmişti.

Hollanda Savunma Bakanı Van Middelkoop, Gates'in gazetedeki açıklamalarına tepki göstererek, Hollanda birliklerinin deneyimli ve profesyonel olduğunu belirtmişti.

Afganistan'ın güneyinde, büyük kısmı İngiliz, Kanadalı ve Hollandalı olmak üzere yaklaşık 11 bin 700 asker ve kısıtlı sayıda Amerikan askeri görev yapıyor.

Gates ne demişti?

Amerikan Savunma Bakanı Robert Gates, müttefik ülkelere ait askerlerin Afganistan'daki direnişçilerle nasıl savaşacaklarını bilmediğini söylemişti.

İngiltere, Hollanda ve Kanada'yı rahatsız eden açıklamanın sahibi Washington'a göre, Afganistan'da savaş NATO'yla değil ABD askerleriyle kazanılabilir.

Gates'in eleştirilerinden bazıları şöyleydi:

* "Afganistan'daki NATO askerleri, gerillayla nasıl savaşacaklarını bilmiyor"
* "Askerler gerektiği gibi eğitimden geçmemiş"
* "İsyana nasıl müdahale edileceğini bilmeyen askeri güçlere sahibiz"

ABD yönetimi daha önce de İtalya, Fransa ve Almanya'yı eleştirerek, askerlerini ön cephede savaştırmamakla suçlamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious