ABD, ölen Rus gazeteci için devrede

  • Giriş : 11.10.2006 / 00:00:00

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Rus gazeteci Anna Politkovskaya'nın öldürülmesinin ardından, bütün dünyanın soruşturmayı izlediğini söyleyerek Rusya'yı uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Anna Politkoskaya'yı, "Rusya'da özgür basının olması gerektiği yüzü" olarak nitelendiren Rice, "Rusya'nın öldürülen gazetecilerin katillerinin bulunması için kararlı olduğunu gerçekten kanıtlaması gerekiyor. Aralarından birçoğu öldürüldü ve bu cinayetlerle ilgili davaların birçoğu çözüme kavuşmadı" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, kısa bir süre önce, Rusya'da son 6 yıl içinde 12 gazetecinin öldürüldüğünü ve gazetecilerin sindirilmesi ya da öldürülmesinin demokratik değerlerin yanı sıra bağımsız ve özgür medya için birer leke olduğunu söylemişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de dün yaptığı açıklamada, gazetecinin katilinin cezasız kalmayacağını belirterek, kapsamlı bir araştırma sözü vermişti. Çeçenistan savaşını sert dille eleştiren 48 yaşındaki saygın Rus gazeteci, cumartesi günü öldürülmüştü. Politkovskaya, Çeçenistan ile ilgili birkaç kitaba imza atmış ve yurt dışında ödüller kazanmıştı.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious