ABD, Ortadoğu'da iflas etti!

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Hizbullah'ın Lübnan'daki zaferinden sonra ABD'nin "yeni Ortadoğu" planının iflas ettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Lübnan'daki bombardıman devam ederken bu ülkeye yaptığı ziyarette artık yeni Ortadoğu'dan söz etme zamanının geldiğini söylemişti.

Suriye Gazeteciler Birliği'nin 4. Genel Konferansı'nda konuşan Suriye lideri Esad, Ortadoğu'da yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. Esad, konuşmasında ABD'nin yeni Ortadoğu projesinin Hizbullah'ın Lübnan'da kazandığı zaferden sonra "artık bir hayal olduğunu" belirtti. Bölgedeki değişimin Hizbullah direnişinin gösterdiği başarılar sayesinde geldiğini söyleyen Esad, İsrail'i de barışı istememekle suçladı. Suriye lideri "Yakın gelecekte barış olacağını sanmıyoruz. Ortada müzakere yokken İsrail'e karşı direniş tek seçenektir. Buna bağlıyız." diye konuştu.

Ortadoğu'ya barış yerleşmesi için ABD'nin müdahalesinin gerekli olduğunu kabul eden Suriye lideri, ancak barışın George W. Bush yönetimi altında sağlanamayacağını kaydetti. Esad, konuşmasında "Bu yönetim, önleyici savaş prensibi kabul ediyor. Bu prensip de barış düşüncesine tamamen zıt" diye ekledi. Esad, bu yüzden yakın gelecekte bir barış sağlanmasını öngörmediklerini ifade etti.

Suriye lideri Beşar Esad, Lübnan eski başbakanlarından Refik Hariri'nin öldürülmesini soruşturan ve parmaklarıyla Suriye'yi işaret edenlerin Kana'daki katliamı da soruşturmalarını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious