ABD, Pentagon'un sitesini kapattı

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

ABD hükümeti, atom bombasının nasıl yapıldığını anlatan belgeler içerdiğinden şüphelenilen Pentagon'un bir internet sitesini kapattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, sitenin kapatıldığını ve ABD Uluslararası İstihbarat Başkanı John Negroponte'nin sitede soruna yol açabilecek belge olup olmadığını incelediğini söyledi. Rice, kitle imha silahı üretmeyi deneyenlere imkan sağlamak istemediklerini siteyi bu nedenle kapattıklarını ifade etti.

New York Times gazetesi, geçen hafta Irak'ın 1991'den önce nükleer alandaki araştırmalarıyla ilgili Arapça belgelerin sitede yayımlanması nedeniyle Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UEAK) yetkililerinin, ABD'den şikayetçi olduğunu yazmıştı. Irak hükümet arşivinden alınan ve geçen mart ayında Pentagon'un kamuya açık bir internet sitesine konulan çok sayıda belgede, şemalar, tablolar ve diğer veriler yer alıyordu.

New York Times'a açıklamada bulunan uzmanlar bu belgelerdeki bazı verilerin atom bombası imalatı için temel oluşturduğunu ileri sürmüşlerdi. Amerikan istihbarat servisi yetkilileri, sitedeki unsurların tamamı incelenmeden sitenin tekrar açılmayacağını söylediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious