ABD, PKK ile mücadelede Türkiye'nin yanında!

  • Giriş : 18.09.2007 / 23:00:00

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nicholas Burns, Türkiye'nin PKK ile mücadelesini desteklediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'nin AB'ye üyeliğini desteklediklerini de söyleyen Burns, Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılmasını beklediklerini, konunun Patrikhane ve Türkiye arasında halledilebilecek bir durum olduğunu belirtti.

Resmi ziyaretlerde bulunmak için Türkiye'ye gelen Nicholas Burns, Fener Rum Patriği Bartholomeos'u ziyaret etti. Burns çıkışta gazetecilerin sorularını cevapladı. Yarın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara'da biraraya geleceğini söyleyen Burns, "ABD, Türkiye ile ilişkilerini güçlendirmek istediği bir dönemdedir. ABD, Türkiye'nin önemli bir dostudur, müttefikidir. Türkiye'nin barış için atacağı her adımı takdir ediyoruz. PKK ile mücadelede yanınızdayız ve sizinle birlikte hareket ediyoruz." diye konuştu. Burns, Türkiye'nin AB üyeliğini de desteklediklerini ifade etti.

Heybeliada'daki Ruhban Okulu'nun açılması ile ilgili basın mensuplarının sorularını cevaplayan Burns, "Uzun zamandan beri ruhban okulunun açılmasını bekliyoruz. Fakat bu mesele Patrikhane ile Türk Hükümeti arasında sonuçlandırılabilecek bir konudur." şeklinde konuştu.

Nicholas Burns daha sonra tarihi Süleymaniye Camii'ne gitti. Burns, cami imamı Ekrem Nalbant tarafından karşılandı. Caminin içini ve mihrabı inceleyen Burns, Süleymaniye Camii'ni çok muhteşem bulduğunu söyledi. Burns, cami imamına, "Amerika'da da camileriniz var. Ama onların hiçbiri bunun kadar güzel değil." dedi. Amerika'da Müslüman arkadaşları olduğunu söyleyen Burns, "Biz onların çoğalmasını istiyoruz." şeklinde konuştu.

İmam Ekrem Nalbant da, ilgisinden dolayı Burns'e teşekkür etti. Ziyaretleri sırasında Burns'e ABD İstanbul Başkonsolosu Sharon Wiener eşlik etti. Burns, daha sonra istirahat için ABD İstanbul Konsolosluğu'na gitti. Nicholas Burns, yarın Ankara'ya geçerek resmi ziyaretlerini gerçekleştirecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious