ABD, PKK'ya yardım eden şirketi Türkiye'ye davet etti

ABD, PKK'ya yardım eden şirketi Türkiye'ye davet etti.20723
  • Giriş : 17.06.2008 / 08:04:00

ABD, Ankara’da yapacağı toplantıya adı PKK ile sigara kaçakçılığına karışan ünlü bir şirketi de çağırmaya kalktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dışişleri Bakanlığı’nın “olumsuz” görüş bildirmesi üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Gümrük Müsteşarlığı konferansa “temsilci” göndermedi, konferans iptal edildi.

ZEHİR-ZEMBEREK GÖRÜŞ

Emniyet Genel Müdürlüğü, ABD Büyükelçiliği’nin organize ettiği konferansa Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi’nden “temsilci” göndermeden önce Dışişleri Bakanlığı’ndan resmi görüş istedi. Dışişleri Güvenlik İşleri Genel Müdürü Büyükelçi Hayati Güven’in imzası ile 25 Şubat’ta Emniyet Genel Müdürlüğü’ne konu bölümünde, “PKK/KONGRAGEL ve sigara kaçakçılığı” yazan görüş gönderildi. Güven, Emniyet’e gönderdiği “çok ivedi/süreli” ibareli yazıda ABD’li bazı tütün üreticileri ile PKK arasındaki ilişki konusunda zehir-zemberek ifadelerde bulundu. Dışişleri hazırladığı görüş yazısında şöyle dedi:

SIRADIŞI BİR GİZLİLİK

AB Komisyonu’nun 2002’de ABD’deki bazı sigara üreticisi firmalara Irak’a yönelik sigara kaçakçılığı yoluyla karapara akladıkları gerekçesiyle dava açtığı, bu konuda AB Sahtecilikle Mücadele Birimi’nin 2002 ve 2004’te ülkemizde temas ve incelemelerde bulunduğu,

Sözkonusu dava kapsamında, ABD sigara şirketlerinin soruşturmaya tabi faaliyetlerinden terör örgütünün de kazanç sağladığına ilişkin belgelerin Gümrük Müsteşarlığımız’ca AB makamlarından talep edildiği,

AB makamlarınca 2004’te ABD tütün şirketlerine karşı açılan davanın “sıra dışı” bir gizlilikle yürütüldüğü ve AB’yi bu davada temsil eden avukatların Türkiye’nin davada yer almasını istemedikleri ancak ülkemizin ve ya vatandaşlarımızın sigara şirketlerine karşı ayrı bir dava açmasına itiraz etmeyeceklerini bildirdikleri,

Davaya konu ABD tütün şirketlerinin AB Komisyonu’na 1.25 milyar dolarlık tazminat karşılığında “sulh” yoluyla çözüm önerisi sundukları, bu önerinin AB Komisyonu’nun elindeki delillerin gücüne işaret ettiği,

Washington Büyükelçiliğimize hukuk müşavirliği hizmet veren şirketin PKK ile ABD sigara şirketleri arasındaki olası ilişki bağlamında ülkemizin dava açması ihtimali üzerine bir değerlendirme hazırladığı, tarafımızdan açılacak bu kapsamdaki bir davanın hazırlık çalışmaları için ilgili kurumlarımızdaki mevcut veri ve uzmanlarımızın bilgilerinden faydalanılmasının öngörüldüğü görülmüştür.

O ŞİRKET PMI PMI MI?

Dışişleri Bakanlığı’nın görüş yazısında açıkça ifade edilmese de verilen “detaylar” o sigara devinin Philip Morris olabileceği iddiasını güçlendiriyor. Çünkü:

ABD Büyükelçiliği Hukuk Müşavirliği’nce Emniyet Genel Müdürlüğü’ne Şubat ayında gönderilen konferans programında, “katılımcılar” arasında Philip Morris International temsilcisi olduğu yer alıyor.

Dışişleri Bakanlığı’nın Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gönderdiği resmi görüş yazısında AB Komisyonu’nun hakkında dava açtığı belirtiliyor. AB Komisyonu’nun dava açtığı tek ABD şirketinin Philip Morris olduğu biliniyor.

Dışişleri Bakanlığı görüş yazısında, Washington Büyükelçiliğinin (firma ismi vermeden) ABD’li bir tütün şirketi aleyhine dava açmaya hazırlandığı bilgisi yeralıyor.

Yazıda, uluslararası kongrenin katılımcıları arasında sözkonusu tütün firmasının da “katılımcı” olarak yeraldığına dikkat çekiliyor.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious