ABD, PKK'yı kınayan tasarı hazırladı

ABD, PKK'yı kınayan tasarı hazırladı.16877
  • Giriş : 06.11.2007 / 20:09:00

ABD Temsilciler Meclisi'nin 3 milletvekili, PKK'yı kınayan, Türk halkı ve hükümetiyle dayanışmayı vurgulayan ve ABD yönetimini, PKK ile mücadelede yeni bir özel temsilci atamaya çağıran bir tasarı sundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD Kongresi'ndeki Türk dostluk grubunun kurucularından Demokrat Parti Florida Milletvekili Robert Wexler, Cumhuriyetçi Parti Kentucky Milletvekili Ed Whitfield ile Demokrat Parti Florida Milletvekili Alcee Hastings tarafından sunulan tasarıda, ABD Başkanı George W. Bush yönetimi, Irak hükümeti ve Irak'taki Kürt bölgesel yönetimi, kuzey Irak kaynaklı PKK saldırılarını durdurmaya çağrılıyor.

Tasarı ayrıca, Türk halkı ve Türk hükümetiyle dayanışma duygularını vurgularken, Bush yönetiminden bir an önce, PKK ile mücadelede özel temsilci pozisyonuna yeni bir isim atamasını istiyor. Wexler, tasarıyla ilgili olarak, ''ABD'nin, kuzey Irak kaynaklı PKK saldırılarının engellenmesinde, müttefikimiz Türkiye'nin yanında yer alması kritik önemde. Bugüne dek Bush yönetimi, artan PKK şiddetine ilişkin Türkiye'nin endişelerine gereken yanıtı vermekte yetersiz kaldı. Kuzey Irak kaynaklı PKK saldırıları, ABD'nin, Irak, Afganistan ve terörizme karşı küresel savaşta en önemli ortaklarından biri olan Türkiye'yi tehdit ettiği gibi, Irak'ın daha fazla istikrarsızlaşmasına yol açabilir. Bush yönetimi, Irak hükümeti ve özellikle de Kürt bölgesel yönetiminin, Irak topraklarından PKK'yı temizleme yönünde mümkün olan her önlemi almasının zamanı geldi'' dedi.

Tasarıyı sunan milletvekillerinden Alcee Hastings de, ''Türkiye'ye karşı PKK saldırıları, mümkün olan en şiddetli biçimde kınanmalı. Türkiye'nin, bu terörist örgütün elinde döktüğü kan yüzünden acı çeken halkını koruma yönünde meşru müdafaa hakkını destekliyorum'' diye konuştu.

Erdoğan'la görüştüler

ABD Başkanı George W. Bush ile Beyaz Saray'da biraraya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, yerel saatle dün gece Washington'dan Roma'ya hareketinden önce görüştüğü kongre üyeleri arasında, tasarıyı sunan 3 milletvekilinin de bulunduğu öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre Erdoğan, Wexler, Whitfield ve Hastings'in yanısıra, Rahm Emanuel, Kay Granger, Virginia Foxx, Carolyn Kilpatrick ve Steve Cohen gibi Amerikalı milletvekilleri de başbakan ile görüşmede yer aldı.

Başbakan ile görüşmesini değerlendiren Hastings, ''Başbakan Erdoğan ile oturup Türk-ABD ilişkilerinin durumunu açıkça konuşma fırsatı bulmaktan çok memnun oldum. Dün geceki görüşmede, Türkiye'nin bizim ulusal güvenlik çıkarlarımız için kritik önemde olduğunu ve iki ülke arasındaki iletişim hatlarının bu nedenle açık ve güçlü kalması gerektiğini söyledim. Ortadoğu'da zor bir zaman ve Doğu ile Batı arasında köprü işlevi gören laik demokrasi Türkiye, bölgede istikrarın demir attığı bir yer. Öyle de kalmalı. Türk yetkililerle diyaloğu sürdürmeyi ve son 50 yıldır paylaştığımız tarihi ortaklığı güçlendirmeyi umuyorum'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious