ABD, politikasını 180 derece değiştirmeli

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

Amerika ve İngiltere Irak konusunda strateji değiştirme sinyalleri verirken, İran bu değişikliğin "180 derece olması gerektiğini" bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İran hükümeti sözcüsü Gulam Hüseyin İlham, ABD Kongresinde çoğunluğun Cumhuriyetçilerden Demokratlara geçmesinin ardından "Amerikan yönetimini politikalarını 180 derece değiştirmeye" çağırdı. İlham, "Eğer ABD politikasında 180 derecelik bir değişiklik olursa çok iyi olur" dedi.
Tahran'da gazetecilere açıklamalarda bulunan Gulam Hüseyin İlham, "ABD'nin, saldırgan politikalarından vazgeçerek ve terörist grupları desteklemeyi bırakarak Ortadoğu'daki politikalarını gözden geçireceği ve bölgeyi barış içinde terk edeceği haberlerinin doğru olmasını umuyorum" diye konuştu. İlham, açıklamasında "Bu değişiklik iyi olur. Eğer ABD bu değişiklikleri yaparsa problemler çözülür" ifadesini kullandı. ABD'de Kongre seçimlerini Demokratların kazanmasının ve ardından Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in istifa etmesinin ardından, Washington'ın strateji ve politika değişikliğine gidebileceği konuşuluyordu.

ABD Başkanı George W. Bush, bugün uzmanlardan oluşan ve Irak siyasetini değerlendiren bağımsız bir kuruluş olan Irak Çalışma Grubu ile bir araya gelecek. Bu grubun, hem birbirlerini ilgilendiren konularda hem de Irak'ta düzeni sağlanması konusunda İran ve Suriye ile temasa geçilmesinden yana olduğu biliniyor. George Bush, İran ve Suriye'yi terörü devlet eliyle desteklemekle suçluyor ve "şer ekseni" oluşturmakla itham ediyordu. ABD'nin 1979'dan bu yana İran ile diplomatik ilişkisi de bulunmuyor.

Öte yandan benzer bir politika değişikliği de ABD'nin Irak'taki en büyük müttefiki İngiltere'de de düşünülüyor. İngiltere Başbakanı Tony Blair'in bu akşam dış politika hakkında yapacağı bir konuşmada Orta Doğu stratejisini anlatması, ve Irak'taki şiddetin önüne geçmek ve Orta Doğu'da barış sağlamak için Şam ve Tahran'ı girişimlere dahil etmekten söz etmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious