ABD, psikolojik sorunları olan askerleri Irak'ta savaştırıyor

  • Giriş : 14.05.2006 / 00:00:00

ABD'de yayımlanan Hartford Courant gazetesinde çıkan bir habere göre, ABD ordusu psikolojik sorunları olan askerleri Irak'a gönderiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gazete, yüzden fazla aile ve askeri personelle yapılan röportajlara dayanan haberinde, 1997 yılında kabul edilen bir yasa çerçevesinde, çatışma bölgelerine gönderilecek her askerin akli dengesinin araştırılması gerektiğine dikkat çekti. Haberde, ordunun bu konuda kendi düzenlemelerini bile yerine getirmediği ve akli dengesi bozuk askerlerin yetkililerin bilgisi dahilinde Irak'a gönderildiği ifade edildi.

Gazete, geçtiğimiz yıl Irak'ta 22 ABD askerinin intihar ettiğini, buradaki intiharların ABD ordusunda çatışma dışı ölümlerin yüzde 20'sini oluşturğunu kaydetti.

Hartford, bazı askerlerin psikolojik problemleri olmasına rağmen görevde tutulmasının, ordunun geçtiğimiz yıl yapmış olduğu düzenlemelere uymadığını belirtti.

İnsan Koruma Araştırmaları Başkanı Vera Sharav "İlaç tedavisinin askerleri intihara ve adam öldürmeye meyilli bir hale getirdiğini bilerek, baskı altında acı çeken bu askerleri görevde tutmak kadar saçma başka birşey düşünemiyorum"dedi.

Sharav yetkilileri hedef göstererek "Sizler pimi çekilmiş birer kimyasal bomba yaratıyorsunuz" dedi.

Ordunun Psikolojik uzmanlarından albay Elspeth Ritchie "Bazı hizmet elamanlarının psikolojik tanı konduktan sonra tekrar göreve gönderildiğinden haberdar olduğunu, bunun asker kısıntısından kaynaklandığını"söyedi.

Ritchie "Ordunun 'bizim için mücadele et' misyonuyla hareket ederek savaştığını, asker toplamanın da mücadele olduğunu" belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious