ABD, Putin'i ikna etmeye çalışıyor

  • Giriş : 23.04.2007 / 00:00:00

Robert Gates, Rusya’yı füze kalkanı konusunda işbirliği yapmaya ve bunun Rusya’ya tehdit oluşturmadığı konusunda ikna etmeye çalıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya’nın başkenti Moskova’ya gelen Gates, burada yaptığı açıklamada, "Soğuk savaş günleri geride kaldı ve kimse bunun geri dönmesi için uğraşmamalı.
Rusya’yı savunma çabalarımıza partner olarak katılmaya davet ediyoruz" dedi.
Kremlin Basın Merkezinden yapılan açıklamada da, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Gates’i Kremlin’de kabul ederek, yaklaşık bir saat görüştüğü kaydedildi.
Açıklamada, Putin’in Gates ile bir araya gelmesinden sonra ABD Başkanı George Bush ile telefon görüşmesi yaptığı belirtildi.
Kremlin’den bir yetkili, Putin’in Gates ile görüşmesi hakkında detaylı bilgi vermekten kaçınarak, Gates ve Putin’in "ciddi ve ilkeli" bir değerlendirmede bulunduklarını söylemekle yetindi.
Rusya Savunma Bakanı Anatoli Serdukov da, Gates ile görüşmesinden sonra Gates’in füze kalkanı konusundaki işbirliği teklifiyle ilgili bir soru üzerine yaptığı açıklamada, "Rusya’nın bu konudaki tavrı değişmedi. Stratejik füze savunma sistemi bölgesel ve küresel güvenlik üzerinde ciddi istikrarsızlık oluşturabilecek bir faktör" dedi.
Gates de görüşmeden sonra, "Rusya ve ABD birlikte çalışırsa iki ülkenin yanı sıra diğer ülkeler kazançlı çıkar. Eğer birlikte çalışmayı beceremezsek iki ülke de kaybedebilir" ifadesini kullandı.
ABD Savunma Bakanı Gates, bu konudaki müzakerelerin iki ülke uzmanları arsında devam edeceğini de sözlerine ekledi.
ABD, Avrupa’daki füze kalkanı planını Kuzey Kore ve İran gibi şer ekseni olarak adlandırdığı ülkelerden gelen tehdide karşı olduğunu savunurken, Rusya bu açıklamaları inandırıcı bulmadığını ve kalkanın kendisine karşı oluşturulduğunu savunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious