ABD, Rusya'ya saldıracak iddiası

ABD, Rusya'ya saldıracak iddiası.12465
  • Giriş : 23.02.2008 / 17:49:00

ABD'nin Rusya'nın nükleer kapasitesini yok etmek için 2012 yılına kadar Rusya'ya 'önleyici saldırı' gerçekleştireceği iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rusya Bilimler Akademisi Jeopolitik Bilimler bölümü başkan yardımcısı Konstantin Sivkov, Rusya'nın nükleer kapasitesini yok etmeye yönelik tehdidin bugüne kadar hiç bu kadar ciddi olmadığını ifade ederek, "Şunu ilan ediyorum ki bu tehdit şimdiye kadar hiç bu kadar ciddi olmadı. Batılı uzmanlar bu konuyu son günlerde ciddi olarak tartışıyor." dedi.

Interfax'a açıklamalarda bulunan Sivkov nükleer olmayan silahlarla gerçekleştirilecek saldırı sonrası Rusya'nın üç parçaya bölüneceğini batı kısmının Avrupa Birliği'ne, doğu kısmının Çin'e bölüneceğini iddia etti. Sivkov kaba senaryoya göre Orta kısım ve Sibirya bölgesini ise ABD'ye verileceğini söyledi.

Rus askeri gücünün ABD'den yönelecek saldırıya yeterince karşılık veremeyeceğini öngören Rus bilim adamı, "Rus konvansiyonel gücü henüz bölgesel savaşlarda bile yeterli değil. Toplu bir saldırı sırasında bunu başarması mümkün değil. Tek alternatif caydırıcı gücümüz nükleer varlığımız." değerlendirmesi yaptı.

ABD'nin yeni bir silahlanma yarışı başlattığını kaydeden Rus uzman Russian Today televizyonuna verdiği röportajında da, "Onlar uzayı da silahlandırıyor. Yeni silahlar geliştiriyor. Rusya'nın da bu gelişmelere cevap vermesi gerekir. Ancak Rusya buna şimdilik Soğuk Savaş döneminde olduğu gibi karşılık verme konusunda isteksiz." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious