ABD, silah tüccarını cezalandırdı

ABD, silah tüccarını cezalandırdı.9759
  • Giriş : 21.11.2008 / 09:27:00

Amerikan federal mahkemesi, Suriye doğumlu uluslararası silah tüccarı Munzer El Kassar'ı, Kolombiya'daki FARC gerillalarına silah satmaya çalışmaktan suçlu buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

New York'taki mahkeme, El Kassar'la birlikte suçlanan diğer sanık Şilili Luis Moreno Godoy hakkında da aynı hükme vardı.

Savcılık, İspanya'da yaşayan, göz alıcı yaşam tarzından dolayı "Marbella Prensi" olarak anılan El Kassar'ın, Amerikan askerlerine karşı kullanılmak üzere FARC gerillalarına makineli silahlar, karadan havaya füzeler ve roketatarlar satmaya hazır olduğunu iddia etmişti.

Savcılık, iddiasını, ABD'nin uyuşturucuyla mücadele kurumu DEA'dan iki ajanın, FARC adına alıcı gibi davranarak elde ettiği kanıtlara dayandırdı.

El Kassar Haziran 2007'de Madrid havaalanında tutuklanmıştı. İspanya, 62 yaşındaki silah tüccarını, idam ya da ömür boyu hapis cezası almayacağı garantisi üzerine ABD'ye iade etmişti.

Madrid'deki Amerikan Büşükelçiliği, El Kassar'ın 1970'lerden bu yana Filistin Kurtuluş Cephesi, Nikaragua, Bosna-Hersek, Hırvatistan, İran, Irak ve Somali'ye silah sattığını öne sürüyor.

El Kassar, direnişçilerin silahlanmasını sağladığı gerekçesiyle 2006'da Irak hükümeti tarafından da en çok arananlar listesine alınmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*