ABD, siviller için özür diledi

  • Giriş : 21.07.2006 / 00:00:00

Irak'ta bugün yaşanan şiddet olaylarında 26 kişi ölürken Bakuba'da sivilleri öldüren ABD ordusu "üzüntü" duyduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bağdat'ın güneyindeki Mahmudiye'de iki Şii mahallesine silahlı kişilerce saldırı düzenlenmesinin ardından Irak güçlerinin Amerikan hava desteği istedikleri ve çıkan çatışmalarda 11'i saldırgan, 4'ü Irak askeri ve 3'ü polis olmak üzere 18 kişinin öldüğü bildirildi.

Bu arada, Bakuba'da El Kaide operasyonu gerçekleştiren ve aralarında 2 kadın ile 1 çocuğunda bulunduğu 5 kişinin öldürüldüğünü açıklayan Amerikan ordusu, sivil ölümlerden dolayı üzüntü duyduğunu belirtti. Açıklamada, Bakuba'daki olayın, ateş açan El Kaide ile bağlantılı teröristlerin araştırıldığı sırada meydana geldiği belirtilerek ''koalisyon güçleri Irak'ı terörizmden temizlerken meydana gelen sivil ölümler ve yaralanmalardan üzüntü duyuyor'' denildi.

ABD'nin bu açıklamasına karşı Irak polis yetkilileri ve görgü tanıkları ise ABD helikopterlerinin bir evi hedef aldığı operasyonda aynı aileden 6 kişinin öldürüldüğünü bildirdi. Bakuba kent meclisi başkanı Raad el Dahlaki de yaptığı açıklamada "Amerikan güçleri sivillerin yaşadığı evleri bombaladı, sivilleri öldürdü, sivilleri yaraladı" dedi. Hastane kaynaklarına göre ölenler arasında 70 yaşındaki bir Iraklı kadın ile onun 3 yaşındaki torunu da bulunuyor. Amerikan askerlerinin Bakuba'da geceyarısı gerçekleştirdiği operasyonda 23 kişinin de yaralandığı belirtiliyor.

Öte yandan Irak'ın güneyindeki Numaniye yakınlarında bir askeri konvoya saldırı düzenlendi. Saldırıda koalisyon birliklerinden 6 asker ile Iraklı tercümanları yaralandı.

Başkent Bağdat'ın doğusundaki Halis bölgesinde bir Sünni camii yakınlarında yola yerleştirilen bombanın patlatılması sonucu ise 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı. Musul'da da bir polisin öldürüldüğü bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious