ABD, Suriye politikasını gözden geçiriyor

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Ortadoğu'da İran ve Suriye'ye hedef alan ABD yönetimi özellikle kongre seçimlerinin ardından Suriye konusunda politika değişikliğine gideceği sinyallerini veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İlk olarak iki gün önce bir grup ABD'li Protestan din adamı Suriye'yi ziyarette bulundu. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüşen grup ardından Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile bir araya geldi. Protestan Rahip Rick Varon başkanlığındaki heyet Esad ve Muallim ile yaptıkları görüşmelerde ABD ile Suriye ilişkilerinin ele alındığı belirtti. Yapılan görüşmelerde ayrıca Suriye ile ABD arasındaki diyalogun tüm dünya ve özellikle Ortadoğu barışına büyük katkısının olacağı belirtildi.

Protestan din adamlarının ardından Beyaz Saray sözcüsü Tony Snow bir grup gurup gazeteciye yaptığı açıklamada bir soru üzerine ABD ile Suriye arasındaki ilişkilerin devem ettiğini söyledi. Snow, yaptığı açıklamada, Suriye ile diplomatik ilişkilerimiz var. Bu ilişkilerimiz devam ediyor." İfadelerini kullandı.

Özellikle Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin öldürülmesi olayını ardından Suriye ile ABD arasındaki ilişkiler kopma seviyesine geldi. Refik Hariri'nin öldürülmesi ile sorumlu Suriye'yi sorumlu tutan ABD, Şam yönetimini Hamas ve Hizbullah gibi gruplara desteklemekle suçluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious