'ABD, terör örgütüne silah sağlamıyor'

'ABD, terör örgütüne silah sağlamıyor'.11191
  • Giriş : 07.02.2008 / 14:16:00

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, ABD'nin PKK'ya ya da diğer terör örgütlerine asla silah sağlamadığını belirterek, bunun bölgedeki silah tüccarlarının işi olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Wilson, ABD orijinli silahları bölgedeki silah tüccarlarının nasıl elde ederek terör örgütüne sağladığını kendilerinin de araştırdığını dile getirdi.

Çeşitli gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Hatay'ın merkez ilçesi Antakya'ya ABD'nin Adana Konsolosu Eric Gren ile birlikte kente gelen Wilson, ilk ziyaretine Vali Ahmet Kayhan ile başladı. Daha sonra tarihi Hatay Devlet Meclisi Salonu'nu gezen Wilson ve Green, buradan Antakya Belediyesi'ne geçti.

Antakya Belediye Başkanı Mehmet Yeloğlu'nu ziyaret eden Wilson, buradan ayrılarak Sen Piyer Mağara Kilisesine geldi.

Wilson'ı Sen Piyer Mağara Kilisesi'nde Antakya Katolik Kilise Cemaati Başkanı Dominiko Pertokli karşıladı.

Kilise hakkında Wilson'a bilgiler veren Dominiko Pertokli, ABD Büyükelçisini Kurtuluş Caddesi'ndeki Katolik Kilisesinde ağırladı.

Anadolu'daki ilk Müslüman camisi olan ve geçtiğimiz aylarda 150 yıl aradan sonra ilk kez restorasyonu tamamlanan Habibi-i Neccar Camii'ni ziyaret eden Wilson daha sonra Antakya'nın tarihi uzun çarşısını gezdi.

Gezisi esnasında ve ziyaretlerinde Antakya'nın tarihi, sosyal, kültürel yapısı ve ekonomisi hakkında bilgiler de alan Wilson, valilik makamında gazetecilerin sorularını da cevapladı.

WİLSON: "ABD, PKK YA DA DİĞER TERÖR ÖRGÜTLERİNE SİLAH SAĞLAMIYOR"

Türkiye ile ABD'ye fırsat sağlayacak her konuyu değerlendirdiklerini söyleyen ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Ross Wilson'a gazeteciler, "Bazı PKK terör örgütü mensuplarının mağaralarında ABD silahları bulundu. Bir taraftan Türkiye'ye destek sağlanırken, bir taraftan ABD silahları bulunması çelişkili değil mi?." sorusunu yöneltti.

Wilson, "ABD, PKK ya da diğer terör örgütlerine silah sağlamıyor. Bölgedeki silah tüccarları ellerine nasıl geçirdiklerini bilemediğimiz ABD orijinli silahlar satıyorlar. Bunlardan biz de rahatsızlık duyuyoruz. Ayrıca çok kapsamlı araştırmalar yaparak bu silahların nasıl elde edildiğini araştırıyoruz." dedi.

Ross Wilson, Türkiye'nin gündemindeki ''türban'' konusundaki bir soruya ise, "Türban Türklerin kendi arasında çözümleyeceği bir konudur. ABD, bu konuda asla taraf değildir. Hiçbir devletinde bu konuda yorum yapması doğru değildir." ifadesini kullandı.

ABD'deki seçimleri ve ekonomik krizi değerlendiren Wilson, ABD ekonomisinde sorun yaşandığını doğruladı ve yakın zamanda toparlanılacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious