ABD, Türkiye'nin nükleer enerji programına tam destek verdi

ABD, Türkiye'nin nükleer enerji programına tam destek verdi.13334
  • Giriş : 18.01.2008 / 11:10:00

Bush Yönetimi, Türkiye'yi, "Küresel Nükleer Enerji Ortaklığı'na (GNEP) tam üye olarak katılmaya davet etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD, Türkiye'nin başlattığı nükleer enerji programına tam destek verdi. Türkiye'yi, "Küresel Nükleer Enerji Ortaklığı'na (GNEP) tam üye olarak katılmaya davet eden Bush Yönetimi, Ankara'ya tam üyeliğin avantajlarını anlatmak üzere Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı McGinnis'i, Ankara'ya gönderdi.

Üst düzey bir ABD yetkilisi de, "ABD, Türkiye'nin nükleer enerjiyi güvenli bir biçimde geliştirmesini güçlü bir biçimde destekliyor" derken Washington'un Türkiye'nin GNEP'e tam üye olarak katılması arzusunu da dile getirdi.

Türk hükümetinin başlattığı nükleer enerji programı, Washington'dan tam destek aldı. Bu çerçevede, Washington, Ankara'nın nükleer enerji programının olumlu yaklaşımının bir göstergesi olarak da Türkiye'yi geçen yıl, Başkan George W. Bush'un "Küresel Nükleer Enerji Ortaklığı (GNEP) olarak adlandırılan "gelişmiş enerji girişimi"ne tam üye olarak katılmaya davet etti.

Buna ek olarak Washington, GNEP konusunda Türk hükümetini bilgilendirmek üzere Ankara'ya programdan sorumlu Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Edward McGinnis'i gönderdi. Ankara'nın isteği üzerine gerçekleşen ziyaret sırasında McGinnis'in, Çarşamba günü başkentte Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Hilmi Güler ve üst düzey yetkilileri ile bir araya geldi.

Görüşmelerde McGinnis ve beraberindeki heyetin, GNEP'ye "tam üye olmanın etki ve sonuçlarına ilişkin ayrıntılı bilgi verdiği, tam üyeliğinin Türkiye'ye sağlayacağı avantajları anlattığı" belirtildi.

-ABD ENERJİ BAKANI'NDAN DAVET MEKTUBU-

Washington'un, "Daha temiz, daha güvenli bir dünyada daha fazla enerji güvenliği" sloganı ile oluşturulan GNEP'ye gözlemci olarak katılan Türkiye'nin "tam üye" statüsüne geçmesini çok arzuladığı ifade ediliyor. GNEP üyeleri ile varılan anlaşma üzerine Washington'dan Ankara'ya gönderilen davet mektubunun ABD Enerji Bakanı Samuel W. Bodman imzasını taşıdığı bildirildi.

Üst düzey bir ABD yetkilisi de, halen 19 ülkenin tam üye olarak yer aldığı GNEP konusunda bilgi verirken GNEP'nin "tüm ortakların eşit olduğunu, kararların konsensüs ile verildiği"ni anlattı. Yetkili, "GNEP, nükleer enerjinin güvenli bir biçimde geliştirilmesine imkan veren kapsamlı bir vizyon sağlıyor" dedi.

ABD yetkilisi, Bush Yönetiminin Türkiye'nin nükleer enerji geliştirilmesine ilişkin tutumu ile ilgili olarak daha "ABD, Türkiye'nin nükleer enerjiyi güvenli bir biçimde geliştirmesine güçlü bir destek veriyor" şeklinde konuştu. Türkiye'nin GNEP'yi güçlü bir biçimde desteklediğini belirten yetkili, GNEP'nin geçen yılın Eylül ve Aralık aylarında yaptığı toplantılara "yapıcı yorumlar ve katkılar" da bulunduğunu belirtti.

Bu arada, Türkiye'ye yapılan davetin üye ülkelerin konsensüsü ile gerçekleştirildiği kaydedilirken 16 Eylül'deki toplantıda "Küresel Nükleer Enerji Ortaklık İlkeleri Belgesi"nin benimsendiğini, bu arada, GNEP'ye yeni üyelerin katılımının da söz konusu belgeye imza atarak gerçekleşmesi kararının da verildiğine dikkat çekildi.

Kanada, Avustralya ve Kazakistan gibi büyük uranyum sağlayıcı ülkelerin yanısıra, Polonya veya Ürdün gibi nükleer enerjiye sahip olmayı düşünen ülkelerin de üyesi bulunduğu GNEP çerçevesinde ilk defa nükleer enerji elde edecek ülkelere yönelik bir çalışma grubunun oluşturulduğu kaydeden yetkili, fizibilite çalışmaları yönünden de yardımcı olduklarını ifade etti.

GNEP üyesi ülkeler arasında Çin, Fransa, Japonya, Rusya Federasyonu, Avustralya, Bulgaristan, Gana, Macaristan, Ürdün, Kazakistan ve Ukrayna gibi ülkeler de bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious