“ABD, Türkiye'yi kaybetmemeli”

  • Giriş : 10.09.2006 / 00:00:00

New York Times: “ABD, dönüm noktasındaki Türkiye'yi kaybetmemeli”

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan New York Times gazetesi, Türkiye'nin batı ile doğu arasında karar vermede "dönüm noktasında" olduğunu ileri sürerek, Amerikan yönetimine müttefik Türkiye ile ilişkilerini daha da geliştirmesi tavsiyesinde bulundu.

Bugün yayımlanan başyazıda gazete, Bush yönetiminin PKK ile mücadeleyi koordine etmek için emekli NATO Generali Joseph Ralston'u koordinatör olarak atamasını Türkiye tarafından da olumlu karşılanan bir "fırsat" olarak nitelendirmesine rağmen ABD'nin "daha fazla ve çeşitli" adımlar atması gerektiğinin altını çizdi.

Yazıda, "Avrupa ve Ortadoğu arasında bulunan demokratik ve laik Türkiye emsalsiz öneme haiz oldu" yorumu yapılarak, ABD'nin Irak'taki istikrarsızlığın Türkiye'yi etkilediğini kabul etmesi ve bu yönde atımlar atması telkininde bulundu.

"Irak'taki istikrarsızlık, Türkiye'yi de etkiliyor. Bu durum ahlaken ABD'yi doğru adımlar atarak Türkiye'ye yardım etmeye zorunlu kılıyor" ifadelerinin yer aldığı yazıda, bu durumun sadece Türkiye için değil aynı zamanda ABD'nin kendi çıkarları için de önemli olduğu değerlendirmesinde bulunuldu.

New York Times, Alman Marshall Fon'u tarafından yapılan son kamuoyu yoklamasının, Türklerin ABD ve AB ile ilişkileri sorgulayıp, nükleer programı yüzünden batı ile kriz yaşayan İran'a yakınlık duyduklarını gösterdiğini hatırlattı.

Gazete, bu durumun, Türk halkının Bush yönetiminin uluslar arası ilişkileri ele alışını onaylamadığını ve AB liderlerinin tutumunu beğenmediğini gösterdiğini yazdı.

Yapılan son kamuoyu araştırması, Türklerin AB'ye olan desteğinin yüzde 54'e düştüğünü göstermişti. Bu oran, iki yıl önce yüzde 73'tü.

New York Times, ABD yönetimine, Kıbrıs sorununun çözümü dahil AB sürecinde Türkiye'ye yardım etme tavsiyesinde bulunarak, Türkiye'nin her zaman Batı'nın ve ABD'nin yanında olduğu varsayımından hareket etmemesi uyarısında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious