ABD, Türkiye'yi uyardı iddiası

  • Giriş : 14.08.2008 / 15:18:00

Financial Times, İran Cumhurbaşkanı Ahmedicad'ın bugün başlayan Türkiye ziyareti öncesinde Amerika'nın Türkiye'yi uyardığını iddia etti. Uyarı bakın neydi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Financial Times, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedicad'ın bugün başlayan Türkiye ziyaretini konu alan yazısında ABD'nin Ankara'yı İran ile enerji alanında yeni bir anlaşmaya imza atmaması konusunda uyardığını yazdı.

Bu ziyarette İran'ın Türkiye'ye sattığı doğalgaz miktarının arttırılmasına karar verilmesinin beklendiğini yazan gazete, diplomatik çatışmaya meydan vermemek için ABD'nin Ankara'dan bu anlaşmadan uzak durmasını beklendiğini ifade etti.

Türkiye ve İran arasındaki bir anlaşmanın dünyaya yanlış mesaj vereceğini belirten ABD'li yetkililerin görüşlerine yer veren gazete, Ankara ve Tahran arasındaki ilişkilerin yakınlığına dikkati çekti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Tahran ile güçlü ilişkiler geliştirmeye çalıştığını kaydeden gazete, Başbakan'ın özellikle enerji ve 'Kürt gruplar' olarak nitelendirdiği PKK ile mücadele gibi konularda Ahmedicad ile ortak çıkarlarda işbirliği içinde olduğunu dile getirdi.

Nükleer silahlar konusunda İran ve Amerika arasında yükselen tansiyonun Ahmetdcad'ın bu gezisi ile Türkiye'yi kritik bir pozisyona sokabileceği görüşlerine de yer veren Financial Times, enerji ithalatına güvenen Türkiye'nin kaynaklarını zenginleştirme çabasında olduğu ve kendini Avrupa ve doğudaki petrol zengini ülkeler arasında merkez olarak kabul ettirmeye çalıştığını yazdı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*