ABD, uydudan PKK kamplarını çekip Türkiye'ye veriyor

ABD, uydudan PKK kamplarını çekip Türkiye'ye veriyor .27702
  • Giriş : 04.02.2008 / 10:09:00

Chris Shays, ABD'nin verdiği koordinatların Türk ordusu tarafından kullanıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD Temsilciler Meclisi istihbarat, bilgi paylaşımı ve terörizm risk değerlendirmesi alt komisyonu üyesi Chris Shays, ABD'nin, PKK kamplarının fotoğraflarını çektiğini, kamp koordinatlarıyla birlikte Türkiye'ye ilettiğini ve bu bilgilerin Türk ordusu tarafından kullanıldığını söyledi.

Amerika'nın Sesi Radyosu'na (VOA) konuşan Shays, ''ABD, yapması gerektiği gibi, sorunla ilgileniyor, PKK ile mücadelesinde Türkiye'yle iş birliği yapıyor. PKK kamplarının belirlenmesi için elimizden geleni yapıyoruz'' dedi.

Shays, ''uyduları kullanarak kampların fotoğraflarını çekip, bu bilgileri Türkiye'ye iletiyoruz. Kampların yerini belirten koordinatları da Türkiye'ye sağlıyoruz. Bu bilgiler Türk ordusu tarafından kullanıldı. Irak Hükümeti'ne, PKK'nın Kuzey Irak'ı üs olarak kullanıp Türkiye'ye saldırılar düzenlemesine izin vermeyeceğimizi açıkça söyledik. Bölgesel Kürt yönetimine de aynı açıklıkla PKK sorunuyla yüzleşmeleri gerektiğini anlattık. Bu demek değil ki Irak'ta bizim başka sorunlarımız yok. Ancak Amerika, yapması gereken ve elinden gelen her şeyi yapıyor'' ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin PKK terör örgütüyle mücadelesi konusunda sürdürülen diyaloğun bir parçası olduğunu belirten Shays, ''PKK kesinlikle bir terör örgütüdür. Bu gerçeği Avrupa'nın da tam olarak anlamasında yarar var. Türkiye de Amerika da terörle mücadele ediyor. Bölgeye giderek Türkiye-Irak sınırını görmek, konuyu daha iyi anlamak istedim. Amacım, Irak'taki liderlerle özellikle de bölgesel Kürt yönetimiyle, PKK ile mücadele yollarını görüşmeden önce bilgi toplamaktı. Bizim için, bir yandan terörle savaştığımızı söyleyip diğer yandan PKK'ya göz yummak yanlış olur. Amerika, PKK'ya göz yummamaktadır'' dedi.

Türk hükümetinin, Irak'taki görevini sürdürebilmesi için Amerikan askerlerine üs açarak destek vermesinden memnuniyet duyduğunu belirten Shays, ''Samimi olarak söylemem gerekirse, savaşın başında kuzeyden askerlerimizi Irak'a geçiremeyişimiz talihsizlik oldu, çünkü bu yapılsaydı Irak'ta daha etkili olacaktık. Bugün durum daha farklı olacaktı'' görüşünü savundu.

ABD'nin Irak'tan çekilmesi için bir takvim ilan edilmesinden yana olduğunu belirten Shays, ABD'nin sonsuza kadar Irak'ta kalamayacağını ve Irak hükümetini harekete geçmeye teşvik etmesi gerektiğini söyledi.

Shays, ''Bazı Iraklılar ülkelerinden ayrılmayacağımıza inanıyor ve bundan hoşlanmıyor. Takvim onlara bu inançlarının doğru olmadığını gösterecek. Bazı Iraklılar ise ülkelerinden hemen yarın çıkacağımızı düşünüyor. Takvim onlara bunun da doğru olmadığını ve iki taraflı oynamanın yarar getirmeyeceğini anlatacak'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious