ABD, yaz saatine erken geçiyor

  • Giriş : 09.03.2007 / 00:00:00

ABD bu yıl, her zamankinden daha erken bir tarihte yaz saati uygulamasına geçiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Her yıl Nisan ayının ilk hafta sonunda yaz saati uygulamasına geçen ABD, enerji tasarrufu amacıyla 2005'te kabul edilen bir yasa uyarınca bu yıl 11 Martı 12'sine bağlayan gece uygulamayı yürürlüğe koyacak.

Yaz saati uygulaması takvimindeki bu değişikliğin mimarları Cumhuriyetçi Edward Markey ile Fred Upton, bunun 2020'ye kadar enerji faturasında 4,4 milyar dolarlık bir tasarruf sağlayacağı tahmininde bulunuyor.

Markey, "Bu, ülkenin daha az enerji tüketmesine ve çevreye daha saygılı olmasına olanak sağlayacak bir ilk adımdır" diyor, ama bazı çevreler, bu yeni uygulamanın tıpkı 2000'e girerken bilgisayar ayarları konusunda endişe edilen türden sorunlara yol açabileceğinden korkuyor.

Bu çevreler, yasadan önce programlanan bilgisayarların otomatik olarak yeni uygulamaya adapte olamayacağını, ABD'nin Avrupa ve Japonya'dan farklı bir tarihte yaz saatine geçmesi konusunda yeterince lojistik hazırlık yapılmadığını ve bunun da hava yolu şirketlerinin uçuşlarında gecikmeleri ya da mali konularda yanlış tarihli işlemlerin yapılmasına neden olacağını düşünüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious