ABD, yeni aday arayışında

  • Giriş : 09.04.2007 / 00:00:00

Amerika'da Cumhuriyetçi Parti'den 2008 yarışına katılan birçok isme rağmen, Cumhuriyetçilerin çoğunun yeni bir aday özlemi içinde oldukları kaydedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Uzmanlar, bir çok Cumhuriyetçinin, mevcut adayların hiçbirinin Cumhuriyetçi tabanı kucaklayacak yapıda olmadığını düşündüğü dile getiriliyor.

Associated Press'e konuşan Cumhuriyetçi Parti Ulusal Komite (RNC) Başkanı Ken Mehlman da bu düşünceyi doğrulayanlardan. Adaylık için hala geniş bir alan olduğuna dikkat çeken Mehlman, "1980, 1988, 1996 ve 2000 ön seçim yarışlarının aksine henüz favori bir isim yok" diye konuşuyor.

Mevcut yoklamalarda, en popüler Cumhuriyetçi aday olarak New York Belediyesi eski Başkanı Rudy Giuliani gözüküyor. Massachusetts eski Valisi Mitt Romney ise en çok kampanya bağışı toplayan aday oldu. Arizona Senatörü John McCain ise, ulusal ölçekteki kampanya etkinliğiyle dikkat çekiyor.

Ancak uzmanlar, kampanya bağışı, popülerlik ya da organizasyon alanlarındaki başarıların tek başına aday olmaya yetmediğini vurguluyorlar. Üstelik, en önde gözüken bu üç adaydan hiçbirinin, parti tabanının büyük çoğunluğunun desteğini alacak bir politik yaklaşımı ya da ajandasının olmadığı ifade ediliyor.

Iowa aday yoklamasına 9 aydan az bir zaman kala oluşan bu tablonun, dördüncü bir aday için uygun fırsat oluşturduğuna dikkat çekilen AP'de yer alan analizde, muhtemel dördüncü adaylardan bazıları olarak, Senatör Sam Brownback (Kansas) ve Arkansas Valisi Mike Huckabee ile Wisconsin eski Valisi Tommy Thompson'ın adları anılıyor.

AP'ye konuşan Iowalı Cumhuriyetçi Susan Rowland da adaylarla ilgili duyduğu hoşnutsuzluğu dile getiriyor: "Ortada birçok aday var, ancak ne aradığımı niye aradığımı ben de bilmiyorum." Rowland'ın kocasıysa daha açık konuşuyor; "Bugün seçmek zorunda olsaydım Romney'I seçerdim muhtemelen. Ancak bugün seçmek zorunda olmadığıma çok mutluyum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious