ABD, yine İran'ı suçluyor

ABD, yine İran'ı suçluyor.11691
  • Giriş : 22.10.2008 / 23:03:00

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran'ın ABD ile Irak arasında imzalanması planlanan güvenlik anlaşması konusunda uzlaşmaya varılmasını engellemeye çalıştığını ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Pentagon sözcüsü Geoff Morrell, düzenlediği basın toplantısında, ''İranlıların bu anlaşmayı baltalama girişiminde bulunduğunu belirterek, bunu kınadığını'' söyledi.

Morrell, ''İranlılar bu anlaşmaya karşı olduklarını bildirdiler ve Iraklıları ellerindeki tüm imkanları kullanarak etkilemeye çalışıyorlar'' dedi.

Irak'taki Amerikan güçlerinin komutanı General Ray Odierno, Irak ile ABD arasında imzalanması planlanan güvenlik anlaşmasına muhalefet etmeleri için İranlı ajanların Iraklı milletvekilerine rüşvet teklif ettiğini ileri sürmüş, Irak Başbakanı Nuri El Maliki bu iddiayı yalanlamıştı.

Pentagon sözcüsü Morrell, bu konuyla ilgili olarak da, ''General Odierno, rüşvet verme girişimleriyle ilgili istihbarattan söz etti. Iraklı siyasetçilerin bu rüşveti kabul ettiklerini söylemedi'' diye konuştu.

ABD, IRAK'TAN ARTIK KARAR VERMESİNİ İSTEDİ

ABD, Bağdat yönetiminden, Irak'taki Amerikan kuvvetlerinin bu ülkedeki geleceğini belirleyecek anlaşmayla ilgili niyetini bir an önce belli etmesini istedi.

Hem Beyaz Saray, hem de Dışişleri ve Savunma Bakanlıklarından yapılan açıklamalarda, Irak yönetimine, anlaşmayı kabul etmesi, aksi takdirde karşı olduğunu açıkça söylemesi çağrısında bulunuldu.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Robert Wood, ''Zamanımız tükeniyor. Kapı kapanıyor. Iraklılar için karar verme zamanı geldi'' diyerek Washington yönetiminin güvenlik anlaşması konusunda daha fazla beklemek istemediğini açıkça gösterdi.

Wood, Irak hükümetinin, anlaşma taslağıyla ilgili değişiklik taleplerini kendilerine iletmediklerini de kaydetti.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, bugün yaptığı açıklamada, anlaşmayı temel olarak kabul ettiklerini, ancak bazı hususlarda değişiklik talep edeceklerini söylemişti.

Aylardır üzerinde görüşülen anlaşmayla, Irak'taki Amerikan askerlerinin Aralık 2008'den sonraki statüleri belirlenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*