ABD,Iraklı Kürtlerle PKK'yı görüşüyor

  • Giriş : 23.05.2006 / 00:00:00

ABD Dışişleri Bakanlığı Irak Koordinatörü James Jeffrey, ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad'ın, terör örgütü PKK konusunda Iraklı Kürt liderlerle görüştüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak'ta yeni hükümetin kurulmasıyla birlikte PKK konusunun mümkün olan en kısa sürede ele alınacağını söyleyen Jeffrey'e, Washington'da Yabancı Basın Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Amerikalı yetkililerin, Bağdat'ta yeni hükümetin kurulmasının ardından Türkiye-ABD-Irak arasındaki üçlü mekanizmanın PKK'ya karşı canlandırılacağı yönündeki açıklamaları hatırlatıldı ve ne zaman harekete geçileceği soruldu.
Büyükelçi Jeffrey, PKK'ya karşı mücadelenin ABD'nin başta gelen önceliklerinden biri olduğunu belirterek, şunları söyledi:''Ankara'daki büyükelçiliğimiz, bu konuda Türk yetkilileriyle temasta. Halilzad da Türkiye'nin Irak'a ilişkin yaptıklarını büyük takdirle karşılıyor. Kendisi, PKK meselesinin bilincinde. Halilzad, bu konuda Irak hükümetiyle danışmalarda bulundu ve en son kuzeye gittiğinde Kürt liderleriyle bunu konuştu. Bu konuyu mümkün olan en kısa sürede ele alacağız.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious