ABD 31 yıllık silah yasağını kaldırdı

ABD 31 yıllık silah yasağını kaldırdı.8449
  • Giriş : 26.06.2008 / 20:25:00

Washington'da 32 yıldır yürürlükte olan ve vatandaşlara uygulanan evlerinde silah bulundurma ve taşıma yasağını, anayasaya aykırı nitelik taşıdığı gerekçesiyle iptal edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'de yüksek mahkeme, başkent Washington'da 32 yıldır yürürlükte olan ve vatandaşlara uygulanan evlerinde silah bulundurma ve taşıma yasağını, anayasaya aykırı nitelik taşıdığı gerekçesiyle iptal etti.

Karar, 9 üyeli mahkemede, 4'te karşı 5 oyla alındı.

Yüksek mahkemede 4 muhafazakar, 4 liberal ve 1 merkezci eğilimli yargıç bulunuyor ve kararlar, genellikle merkezci yargıcın hangi yönde oy kullandığına göre 5'e 4 oy çoğunluğuyla alınıyor.

Çoğunluğun görüşünü yazan muhafazakar yargıç Antonin Scalia, Washington'daki yasağın, ABD Anayasası'na 1791'de eklenen ''silah sahibi olma serbestisi'' maddesine aykırı olduğunu dile getirdi.

Azınlıktaki yargıçlardan John Paul Stevens ise, koyduğu muhalefet şerhinde, söz konusu düzenlemenin, silah serbestisini yalnızca güvenlik kurumları mensupları için öngördüğünü savundu.

Kararda, silahların hiç değilse boş veya tetik kilitleri kapalı olarak bulundurulması zorunluluğu bile benimsenmedi.

Kararla birlikte, suç oranlarının zaten yüksek olduğu Washington'daki silah bulundurma yasağı kalkıyor.

Yüksek mahkemenin kararını büyük memnuniyetle karşılayan silah lobisi, karar ışığında San Francisco ve Chicago kentlerindeki kimi silah kısıtlamalarına karşı da dava açmaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious