ABD 51 sivil Afganı öldürdü

  • Giriş : 02.05.2007 / 00:00:00

Afganistan'ın batısındaki yerel yetkililer, çatışmalarda aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 51 köylünün öldüğünü bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Afganistan'ın batısındaki yerel yetkililer, hafta sonunda ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin düzenlediği operasyonlar sırasındaki çatışmalarda aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 51 köylünün öldüğünü bildirdi. Koalisyon yetkilileri ise sivil can kayıplarından haberleri olmadığını söyledi.

Herat vilayeti konseyi başkanı Muhammed Homayun Azizi, çatışma bölgesini ziyaret eden iki konsey üyesinin kendisine 51 sivilin öldüğü raporunu verdiğini kaydetti. Azizi, aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 51 kişinin bölgedeki üç farklı yerde defnedildiğini söyledi.

Herat emniyet yetkilisi Akram da iki konsey üyesiyle birlikte aralarında milletvekili, polis ve istihbarat yetkililerinin bulunduğu üst düzey heyetin, 18'i kadın ve çocuk 51 sivilin öldüğünü ve 8 kişinin de kayıp olduğunu bildirdiğini kaydetti.

Bu arada, BM yetkililerinden oluşan ayrı bir heyetin inceleme için bölgede bulunduğu belirtildi.
BM'nin Afganistan'daki Yardım Misyonunun sözcülerinden Adria Edwards, "insanların yerlerinden edilmesinin ve rastgele güç kullanımının" olup olmadığını araştırdıklarını söyledi.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin sözcülerinden Dean Welch ise birliklerinin hala bölgedeki Zerkoh vadisinde bulunduğunu ve henüz sivil kayıplar konusunda haberleri olmadığını ifade etti.

Koalisyon güçleri adına daha önce yapılan açıklamada, cuma ve pazar günleri arasında hava saldırısıyla birlikte düzenlenen iki askeri operasyonda 136 Taliban militanının öldürüldüğü kaydedilmişti. Çatışmalardan sonra gelen ilk haberlerde yaklaşık 30 sivilin öldüğü bildirilmişti ve sivil can kayıpları bölgede ABD karşıtı gösterilere yol açmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious