ABD: Afganistan yok olacak

ABD: Afganistan yok olacak.11760
  • Giriş : 30.01.2008 / 23:44:00

Amerikalı uzmanlar tarafından hazırlanan 2 raporda, gereken önlemlerin alınmaması halinde Afganistan'ın yok olma riskiyle karşı karşıya olduğu vurgulandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Eski general James Jones başkanlığında ABD Atlantik Konseyi tarafından hazırlanan raporda, güvenliğin iyileştirilmesinin sağlanmaması ve yeniden yapılandırma ile iyi idare çalışmalarının hızlanmaması halinde Afganistan'ın risk altında olduğu vurgulanarak, "Yok olması istenmiyorsa, gereken acil değişimler şimdi yapılmalıdır" denildi.

Amerikan Kongresi'ne bu akşam sunulması beklenen raporda, 2001'de devrilen Taliban'ın ülkenin çok kalabalık olmayan yerleşimlerin bulunduğu bölgelerdeki kontrolünün arttığı, ülke genelinde sivil reformlar, yeniden yapılandırma ve kalkınmada ilerleme sağlanamadığının altı çizildi.

Raporda, Afganistan'a yapılan uluslararası yardımların sadece yüzde 10'unun doğrudan Afganlara gittiği, bunun da reform ve yeniden yapılandırma çalışmalarını daha da zorlaştırdığı kaydedildi ve Afganistan'daki sistemin iflas etmesi durumunda bunun bölgede olumsuz stratejik sonuçları olacağına da dikkat çekildi.

James Jones'un yanı sıra ABD'nin eski BM Büyükelçisi Thomas Pickering başkanlığında hazırlanan bir diğer raporda da ABD ile Afganistan'daki müttefiklerinin "hafif" operasyonları yerine "uygun" operasyonlar getirilmesi gerektiği kaydedildi. Bu raporda, ABD'nin Afganistan için özel bir temsilci ataması ve Afganistan'ın 5 yıl içinde istikrara kavuşturulması için ABD ile NATO'nun yeni bir "birleşik strateji" geliştirmesi çağrısında bulunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious