ABD artık İran için 'ölü ördek'

ABD artık İran için 'ölü ördek'.12028
  • Giriş : 11.10.2008 / 09:38:00

İşte dünyanın konuştuğu ekonomik senaryo.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nükleer programı nedeniyle İran'a ağustos ayında saldıracağına dair somut sinyaller veren ABD'ye finansal krizin engel olduğu görüşü hakim. Irak ve Afganistan'daki savaşlara şu ana kadar 750 milyar dolar harcayan Washington'un üçüncü bir cepheyi kaldıramayacağı konuşuluyor.

Görev süresinin dolmasına birkaç ay kalan ABD Başkanı George Bush'un, gitmeden İran'a bir hava saldırısı düzenleyeceğine hemen herkes tarafından kesin gözle bakılıyordu. Üstelik saldırı iddialarına bir de "ne zaman" olacağı ve "nerelerin vurulacağı" ayrıntıları bile eklenmişti. Eski Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak belirtilen Amerikalı bir yetkiliye göre, saldırı geçen ağustos ayında Devrim Muhafızlarının elit birliği olan 90 bin kişilik El Kuds birliğinin ana karargahına yapılacaktı. Hatta Gulf News'a konuşan Amerikalı bir kaynağa göre, Bush yönetimi Kongre'deki bazı senatörlere İran'a yönelik hava saldırısı konusunda brifing bile vermişti.

İran'a olası saldırı konusundaki bir başka somut veri de Hollanda İç Güvenlik ve İstihbarat Örgütü'nün (AIVD), ABD'nin ağustos ayı içinde insansız uçakla İran'daki nükleer hedeflere saldırmayı planladığı iddiasıydı. Hollanda'nın önde gelen gazetelerinden De Telegraaf'ın, İran'da çok gizli araştırmalar yapan AIVD'ye dayandırarak manşetten verdiği habere göre, İran'daki nükleer endüstriye sızan bir Hollanda ajanı, ABD'nin olası saldırısı nedeniyle geri dönmüştü!

Uluslararası bağımsız düşünce kuruluşlarına göre finansal sistemin domino taşları gibi çöküşü nedeniyle bir İran harekatı artık mümkün değil. Irak ve Afganistan'a 750 milyar dolar akıtan Bush yönetiminin hemen hemen aynı miktardaki parayı şimdi ekonomiyi kurtarmak için istemesi "ironik" bir durum olarak değerlendiriliyor. Afganistan'da Taliban'ın, Irak'ta ise Sünni direnişin ve El Kaide'nin yok edilememesi 'çok daha güçlü bir düşman' olan İran'a yönelik bir saldırının ne derece etkili olacağı yönünde soru işaretleri doğuruyor. Dünyanın 4. büyük petrol üreticisi olan İran'ın vurulması ile fiyatlarda yaşanabilecek dramatik sıçramanın da Washington'u frenlediği belirtiliyor.

'Topal' değil 'Ölü Ördek' gözüyle bakılan Bush'un artık İran'a saldırı imkanının kalmadığı siyasi uzmanlarca kabul edilirken, İsrail'in sürpriz bir bombardımanla İran'ın nükleer tesislerini vurması daha kuvvetli bir olasılık olarak görülüyor.

ABD'nin saldıracak hali kalmadı

ABD'nin mali kriz nedeniyle yeni bir cephe açamayacağı inancını İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da benimsemiş görünüyor. Ahmedinejad, BM toplantıları nedeniyle gittiği New York'ta, "Finansal kriz nedeniyle Amerikan hükümetinin önümüzdeki birkaç on yıl yeni bir savaş başlatamayacağına inanıyorum. Bu tüm dünya için iyi bir haber" diye konuşmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*