ABD Askeri 3 Yıl Daha Irak'ta

ABD Askeri 3 Yıl Daha Irak'ta.19870
  • Giriş : 16.10.2008 / 23:08:00

Irak hükümeti, ABD ile müzakere ettiği güvenlik anlaşması taslağında, Irak'taki Amerikan askerlerinin istenmesi halinde 2011'de çekilmelerinin öngörüldüğünü açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Irak hükümeti, ABD ile müzakere ettiği güvenlik anlaşması taslağında, Irak'taki Amerikan askerlerinin istenmesi halinde 2011'de çekilmelerinin, üsleri ve görevleri dışında işledikleri suçlarla ilgili olarak da Irak'ın yargılama yetkisi altında olmalarının öngörüldüğünü açıkladı.
Hükümet sözcüsü Ali Debbağ, taslakta Irak'taki Amerikan askerlerinin üç yıl içinde çekilmelerinin öngörüldüğünü, bu tarihte hükümetin yeni bir anlaşmaya ihtiyaç olup olmadığına karar vereceğini ifade etti.

Amerikan askerlerinin yargıdan muafiyeti konusunda da Debbağ, kendi üslerindeki askerler için Amerikan yasalarının geçerli olacağını söyledi. Debbağ, Amerikan askerlerinin üsleri dışında oldukları sırada işledikleri ağır suçlarla ilgili davalarda ise Irak yasalarına tabi olacaklarını kaydetti.

Irak ile ABD arasında ortak güvenlik anlaşması, BM Güvenlik Konseyi kararına göre görev süresi bu yıl sonunda dolacak Amerikan askerlerinin Irak'taki varlığının devamı açısından gerekli yasal statüyü sağlayacak.

Politikacıların görüşüne sunulan anlaşma taslağının, siyasi liderler ile hükümet ve meclis tarafından onaylanması gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*