ABD askerinden acı itiraf

  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

ABD askerinden acı itiraf: "Irak'ta yanlış bir kişiyi, sekiz asker aynı anda ateş ederek öldürdük"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak'ta görev yapan bir Amerikan askeri, Irak'ta 7 askerler birlikte bir Iraklıyı kasten öldürdüğünü ve ardından bu kişiyi öldürmek için yasal sebepler olduğuna dair yalan söyleme konusunda askerlerle anlaştıklarını itiraf etti. Onbaşı Tyler Jackson isimli 23 yaşındaki Amerikan askeri, Hamdaniye köyünde "terörist olduğuna inanılan" bir kişinin evine onu öldürmek baskın düzenlediklerini söyledi. San Diego'daki Pendleton askeri üssünde askeri mahkeme karşısına çıkan asker, daha sonra yanlış kişi olduğunu öğrendikleri bu adamı, ellerini bağlayıp bir çukur kazdırdıktan sonra aynı anda eteş ederek öldürdüklerini aktardı. Jackson, "Herkes sözlü olarak anlaştı. Daha fazla bir şey konuşulmadı." dedi.

Onbaşı Jackson, mahkeme tarafından "ağırlaştırıcı sebepler taşıyan saldırı" düzenlemekten ve adalete engel olmak için komplo kurmakla suçlandı. Yargıç Yarbay Joseph Lisiecki de suçlamaları kabul ederek davanın 16 Kasım'da görülmesini kararlaştırdı. Mayıs ayından beri tutuklu bulunan Jackson, suçlu bulunması halinde 15 yıl hapse mahkûm edilebilecek. Ancak itirafından dolayı daha az ceza da alabileceği belirtiliyor.

Jackson, birlikte cinayetten suçlu bulunan 3 askerden biri. Diğer askerler daha önce Salih Gowad isimli Iraklıyı öldürme planlarının, birlik lideri Lawrence Hutchins tarafından yapıldığını itiraf etmişlerdi. Gowad, yol kenarına yerleştirdiği bir bomba ile dört Amerikan askerin öldürülmesine yol açmıştı.

Jackson, olayın gerçekleştiği gece Gowad'ın köyüne baskın düzenleyerek onun yerine başka birini yakaladıklarını, kendisini önce bağladıklarını daha sonra bir yol kenarına giderek mezar kazdırdıklarını ve 8 asker aynı anda ateş ederek bu kişiyi öldürdüklerini anlattı. Jackson, ifadesinde Gowad'ı öldürmek istediği için bu plana katıldığını belirtti.

İfadesine göre Jackson, öldürdükleri adamın Gowad değil de 52 yaşındaki Haşim İbrahim Awad olduğunu çok sonra öğrenmiş. Jackson ifadesinde Awad'a ateş açarken kendisini vurmayacak şekilde başının üstünü hedef aldığını; ancak göğsünden vurduğunu kaydetti.

Jackson, olayın ardından sekiz askerin olanların anlatılmaması ve adamı öldürmek için yasal sebepler olduğunun söylenmesi konusunda anlaştıklarını ifade etti.

Jackson bu olayda suçlu bulunan ikinci asker olurken, diğer beş asker de taammüden adam öldürmek le suçlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious