ABD askerinden ürperten itiraf

  • Giriş : 07.10.2006 / 00:00:00

Amerika'lı asker gerçekleri itiraf etti. Irak'ta görev yapan ABD askeri Iraklı sivilleri öldürdükten sonra ne yaptıklarını dobra dobra açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Irak'ı işgal eden ABD ordusunda görev yapan Astsubay Melson J. Bacos askeri mahkemeyle işbirliği yapmayı tercih ederek, Iraklı sivilin öldürülmesine karıştığını kabul etti. Bacos'un suçunu kabul etmesi Amerikan adaleti tarafından âdeta ödüllendirildi. 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Astsubay Bacos, itirafı sonunda en fazla 12 ay hasip yatacak ve rütbesi korunarak orduda kalacak. Bu olaya karışan askerlerin ise, idam cezası almayacak olsalar bile, askeri mahkeme tarafından ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilecekleri belirtiliyor. Cinayetle yargılanmayacak olan 21 yaşındaki Bacos, adam kaçırma ve yalancı tanıklık suçlarından mahkemeye çıkacak ve cinayetle suçlanan diğer 7 Amerikalı asker aleyhine tanıklık edecek.


Dünyanın en büyük donanma üssü olan Camp Pendleton'da askeri mahkemeye çıkarılan Bacos, Irak'ın başkenti Bağdat'ın batısıdaki Hamdaniye'de, 26 Nisan'da, 52 yaşındaki Iraklı Haşim İbrahim Avad'ın Amerikan askerlerince katledildiğini söyledi. Bacos, Avad'ı komplo kurarak kaçırdıklarını ve soğukkanlılıkla Iraklı'yı öldüren Amerikan askerlerin, daha sonra bu kişinin bir direnişçi olduğu izlemini vermek için cinayet yerini buna göre düzenlediğini kaydetti. Sıhhiye astsubay Bacos, Avad'ın ayakları ve elleri bağlı olarak evden çıkarıldığını ve bir deliğe konulduğunu belirterek, "Yaptıklarımızın yanlış olduğunu biliyordum. Askerleri durduramayacağımı anladım. Planı uyguluyorlardı bende devam ettim." diye konuştu. Iraklı sivili salmak istediğini ancak arkadaşları kendisine, "kancık pisi pisi" deyince onlara karşı gelmekten vazgeçtiğini ifade eden Amerikan subayı, "Ben de ekibin bir parçası olmak istedim. Arkadaşlarıma sadık kalmak istedim." dedi. Bacos, birliğin lideri ve diğer askerlerin Iraklı sivilin kafasına göğsüne ateş ederek öldürdüklerini kaydetti. Karargâhı arayarak ateş izni istediklerini belirten ABD askeri, Avad'ı direnişçi gibi göstermek için ölü adamın eline tüfek ve kürek verdiklerini söyledi. Bacos, askerlerin aradıkları direnişçiyi bulamamaları halinde başka birilerini direnişçi gibi göstermek yakalayamaya niyetli olduklarını da dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious