ABD askerleri Irak'ta nasıl savaştıklarını açıkladı

  • Giriş : 12.07.2007 / 18:42:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 16:48:50

Amerika'da yayınlanan Nation dergisi Irak'tan dönen Amerikan askerleri ile özel bir röportaj yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Röportaj, Amerikan askerlerinin Irak'ta nasıl savaştıklarına yönelik gerçekleri ilk kez açıklarken, askerlerin söyledikleri ise tüyler ürpertecek cinsten.

Irak'tan dönen 50 ABD askerinin, Amerikan Nation dergisine verdiği röportajlar, 2005'te Hadisa kasabasında 24 sivilin katledilmesi gibi olayların istisnai bir durum olmadığını, bunun yaygın bir insan hakları ihlali modeli olduğunu gösteriyor.

İngiliz Independent dergisinin dün bir kısmını manşetten verdiği ürpertici itiraflar, Amerikan askerlerinin, Iraklıları insan yerine koymadıklarını ve masum sivilleri nasıl 'direnişçi' olarak gösterdiklerini gözler önüne seriyor. Askerler, yaşadıkları panik üzerine silahsız masum sivillere ateş açtıktan sonra sağ kalanların yanına giderek onları direnişçi olarak suçladıklarını, ölülerin yanına da Kalaşnikof yerleştirerek onları çatışmada ölmüş gibi göstermeye çalıştıklarını anlatıyor.

"Her iyi asker yanında fazladan silah bulundurur." diyen Joe Hatcher adlı asker, fazladan silahın ne işe yaradığını şöyle anlatıyor: "Ölen sivillerin yanına silah ve kürek koyarak yola bomba yerleştirirken öldürüldüğü izlemini verilmeye çalışılır."

Çavuş Patrick Campbell'in anlattıkları da panik ve korku içindeki askerlerin neler yaptığının bir başka korkunç örneği: "Elinde tüfekle bekleyen 14 yaşında bir çocuk vardı. Bazıları onun konvoya ateş açacağını düşündü. Konvoydaki herkes çocuğun üzerine kurşun yağdırdı. Çocuğu delik deşik ettik."

Röportajlar, baskınlar sırasında insan haklarının nasıl ihlal edildiğini de gösteriyor.

Çavuş John Bruhns, Irak'taki tipik bir baskını anlatıyor: "Onları hazırlıksız yakalamak istersin. Evini bastığın kişiyi yakalar, eşinin gözü önünde duvara dayarsın. Evindeki kanepesini parçalar, dolabını açıp tüm elbiselerini fırlatır, evi de bir kasırganın vurduğu yere benzetip bırakırsın. Sonuçta evde bir şey bulamazsan şu sözleri söyleyerek çıkarsın; "Rahatsız ettiğimiz için özür dileriz. İyi akşamlar."

Uzman Jeff Englehart'ın, "Ölmüş bir Iraklı sadece, ölmüş bir diğer Iraklıdır. Bunu biliyorsun, ne var bunda?" şeklindeki demeci ise Amerikan ordusundaki, Iraklı yaklaşımını ortaya koyuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious