ABD askerleri öldürülüyor

  • Giriş : 06.05.2007 / 00:00:00

Afganistan'da iki, Irak'ta da altı ABD askeri öldürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Afganistan'da 2 ABD askeri öldürüldü

Afganistan'da, bir Afgan askerinin açtığı ateş sonucu, 2 Amerikan askerinin öldüğü, 2'sinin de yaralandığı bildirildi.


ABD askeri sözcüsü Binbaşı Sheldon Smith, Kabil'in 30 kilometre doğusunda bulunan yüksek güvenlikli Puli Çarki cezaevi dışında meydana gelen olayda, saldırganın da cezaevindeki Afgan askerlerce öldürüldüğünü açıkladı.
Smith, saldırıda vurulan Amerikan askerlerinin cezaevinin iç güvenliğini sağladıklarını söyledi. Binbaşı Smith, saldırının nedeni konusunda Afgan ve Amerikalı yetkililerin soruşturma başlattığını belirtti.

Irak'ta 6 ABD askeri ile bir gazeteci öldürüldü

Irak'ta 6 Amerikan askeri ile bir gazetecinin öldürüldüğü, son 3 günde yaşamını kaybeden Amerikan askeri sayısının 12'ye yükseldiği bildirildi.


Irak'taki Amerikan ordusundan yapılan açıklamada, Diyala vilayetinde yola yerleştirilen bir bombanın patlamasıyla askerler ve gazetecinin bulunduğu aracın isabet aldığı, saldırıda 2 askerin de yaralandığı belirtildi. Açıklamada, gazetecinin milliyeti konusunda bilgi verilmedi, ancak Irak'taki birçok yabancı gazeteci Amerikan askerleriyle birlikte seyahat ediyor.

Amerikan ordusunun açıklamasında, ayrıca Bağdat civarındaki çeşitli saldırılarda bugün 2 askerin öldüğü, bir başka askerin de savaş ya da çatışma dışı bir olayda yaşamını yitirdiği belirtildi. Açıklamada dün El Anbar'da 2, cuma günü de Bağdat'ın güneyinde 1 askerin öldüğü hatırlatıldı. AP ajansı, son kayıplarla birlikte Irak'ta 2003'te başlayan savaştan bu yana hayatını kaybeden Amerikan askeri sayısının 3373'e yükseldiğini duyurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious