ABD askerleri psikolojik risk altında

  • Giriş : 14.03.2007 / 00:00:00

ABD'de yapılan araştırma, Irak ve Afganistan'dan döndükten sonra tedavi gören askerlerin dörtte birinin psikolojik sorunları olduğunu ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Doktorlar, 2001 ve 2005 yılları arasında görevden dönen yaklaşık 104 bin Amerikalı askeri personelin durumunu inceledi.

Askerlere en sık travma sonrası stres tanısı konusuyor. Anksiyete, depresyon ve uyuşturucu kullanımı da çok rastlanan vakalar arasında.

Araştırmaya dahil edilenler cepheden döndükten sonra askeri sağlık merkezlerinde tedavi gören askerlerdi.

Dolayısıyla bu çalışmanın sonuçları Irak ve Afganistan'dan dönen askerlerin bütününü kapsamıyor. Araştırma süresince ordunun fonlarıyla kurulan sözkonusu sağlık merkezlerine dönen askerlerin üçte birden biraz daha az bir kısmı başvurdu.

Araştırmanın sonuçları, savaştan dönen Amerikalı askerlerin tedavisi konusunda yakın zaman önce patlak veren skandal nedeniyle hassas bir dönemde yayınlanıyor.

Genç askerler daha çok riskte

Amerikan ordusundaki en üst düzey doktor olan Korgeneral Kevin Kiley, önde gelen Ordu hastanesi Walter Reed Tıp Merkezi'ndeki tedavi koşullarının basına yansıması ardından görevden ayrılacağını duyurdu.

Fare ve hamamböceği dolu sağlık merkezinde kimi odaların duvarlarının küfle kaplı olduğu öğrenildi. Korgeneral Kiley, skandal nedeniyle görevinden inen üçüncü üst düzey askeri yetkili.

Amerikan ordusu, Kevin Kiley'nin ''emekli olmak için başvuruda bulunduğunu'' açıkladı. Fakat ismini vermeyen bir Pentagon yetkilisi, Korgeneral Kiley'den emekliliğinin talep edildiğini söylüyor.

Askerlerin psikolojik durumuna ilişkin araştırma, 18 ila 24 yaş arasındaki genç kuşak askerlerde psikolojik sorunların arttığını gösteriyor.

Bunun bir nedeninin, daha yaşlı meslektaşlarına kıyasla genç askerlerin doğrudan çatışma ortamına daha sık girmesiyle ilintili olabileceği düşünülüyor.

Araştırmayı yürütüen doktor ekibi, bu verilerden yola çıkarak Amerikan ordusunun bütünü hakkında genellemeler yapılmamasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious