ABD askerleri şehir dışına çıkamıyor

ABD askerleri şehir dışına çıkamıyor.18472
  • Giriş : 14.12.2008 / 13:40:00
  • Güncelleme : 14.12.2008 / 12:29:02

Askerinin gelecek yıl haziran ayından sonra da kent merkezlerinde kalmaya devam edeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

General Odierno: Askerlerimiz kent merkezlerinde kalacak.

Irak'taki Amerikan birliklerinin komutanı Orgeneral Raymond Odierno, binlerce Amerikan askerinin gelecek yıl haziran ayından sonra da kent merkezlerinde kalmaya devam edeceğini söyledi.

AP'nin haberine göre General Odierno, ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in de ziyaret ettiği Balad askeri üssünde gazetecilere yaptığı açıklamada, bu askerlerin eğitim ve yönlendirme ekiplerinde olacağını, dolayısıyla ABD-Irak güvenlik anlaşması kapsamına girmediklerini belirtti.

Ocak ayında yürürlüğe girecek anlaşma, gelecek yıl Haziran ayının sonuna kadar Amerikan askerlerinin kent merkezleri dışındaki askeri üslere çekilmesini öngörüyor.

Askeri kamplara çekilmiş askerlerin de gerektiğinde Irak birliklerine destek vermek için üslerini terk edeceklerini ifade eden General, "Yazdan sonra da kentlerin içinde olmamız gerektiğine inanıyoruz" dedi.

Bazı Amerikan askerlerinin yazın bitiminden sonra da Irak kentlerinde kalabileceği belirtiliyordu. Ancak Odierno'nun açıklaması ile ilk kez Ordu komutanları tarafından muharip askerlerin de kent merkezlerinde varolmaya devam edebileceği kaydedilmiş oldu.

Irak'ta önümüzdeki dönemde yaklaşık 1 yıl içinde 3 seçim yapılacağını belirten general, belirli bir güvenlik düzeyinin korunması için kendilerinin kentlerde bulunmaya devam etmeleri gerektiğini söyledi ve "Burada önemli ölçüde ilerleme sağladığımız için geri adım atmak istemiyoruz" diye konuştu.

Genel olarak Iraklıların Amerikan askerlerinin kent merkezlerinden çekilmesine hazır olacaklarına inandığını kaydeden Odierno, kuzey'deki Musul kenti dahil bazı sorunlu bölgelerde Iraklıların yardıma ihtiyacı olabileceğini söyledi.

Raymond Odierno, Iraklıların haziran 2009'dan sonra da Musul'da gerekirse kendilerinden yardım isteyebileceklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*