ABD askerleri Türk şoförlere saldırdı

  • Giriş : 03.01.2007 / 00:00:00

Türkiye'den Irak'ın Erbil kentine gitmekte olan, aralarında 2 Iraklı şoförün de bulunduğu 9 araçlık Türk konvoyuna, Amerika Birleşik Devletleri askerleri tarafından ateş açıldığı iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İddiaya göre, Irak'ın Erbil kentinde yol güvenliğini sağlayan Amerikan askeri konvoyu tarafından Türk şoförlere uçaksavarlarla ateş edildi. Şırnak'ın Silopi İlçesi yakınlarında bulunan Habur Sınır Kapısı'ndan çıkış yaparak Irak'ın Erbil kentine doğru giden Türk şoförlerinin araçları, gece arıza yapınca Baji mevkiinde yol üzerinde durmak zorunda kaldı. O sırada bölgede nöbet tutan Amerikan askerleri, durumdan şüphelendi. Şüphelenen askerlerin, şoförlerin üzerine uyarı yapmaksızın ateş etmesi sonucu 2 kişi olay yerinde hayatını kaybederken, 3 kişi ise çeşitleri yerlerinden yaralandı. Yapılan ilk müdahalenin ardından yaralı şoförler, ABD askerleri tarafından özel yolcu uçağına bindirilerek Adana'ya gönderildi. Yaralı şoförler, Adana'da yapılan gerekli müdahalenin ardından Gaziantep Devlet Hastanesi'ne gönderildi. Ayağından yara alan Türk şoförlerden Hamit Özkaya'nın bacağı kesilmek zorunda kalırken, Nezir Ekti ise ayağına alçı yapıldıktan sonra memleketi Silopi'ye gönderildi.

Irak'ın Erbil kentinde bulunan Iraklı bir firmaya 9 kişilik bir konvoyla çimento taşıdıklarını kaydeden Hamit Özkaya, başından geçenleri şöyle anlattı:

“Yolda Baji mevkii civarlarında arabalarında arıza çıktığı için durmak zorunda kaldık. Biz durduktan sonra yolda devriye gezen Amerikan askerleri bize ateş açtı. Açılan ateş sonrasında iki Iraklı arkadaşımız hayatını kaybetti. Benimle birlikte bir Silopili hemşehrim ve bir Iraklı arkadaşımız daha yaralandı. Daha sonra bize ateş açan Amerikan askerleri, bizden karşılık görmeyince ateşi keserek yanımıza geldi. Yanlışlıkla ateş açıldığını söyleyen askerler, ilk müdahalede bulundu ve bizi özel yolcu uçağıyla Adana'ya gönderdi. Burada ilk müdahaleleri yapan doktorlar, bizi daha sonra Gaziantep Devlet Hastanesi'ne gönderdi. Burada benim ayağım kesilmek zorunda kaldı ve diğer arkadaşım Nezir Ekti'nin de ayağına kurşun yediği için ayakları alçıya alındı. O, benden önce ameliyat oldu ve taburcu edildi. Daha sonra ben de hastaneden taburcu oldum ve Silopi'ye geldim”.

Amerikalılar'ın geleceğini kararttığını, bu yüzden onlardan şikayetçi olduğunu söyleyen Özkaya, “Şu an çok çaresizim, çünkü bakmakla yükümlü olduğum 13 nüfus var. Benden başka kimse de çalışmıyor. Çocuklarımın en büyüğü 12 yaşında. Bundan sonra da hiç çalışamam. Geçimimi nasıl sağlayacağımı bilemiyorum. Yıllardır gece gündüz demeden direksiyon başında çocuklarımın nafakasını çıkarmak için uğraş veriyorum. Amerikalılar sadece bacağımı almadılar, bacağımla beraber bütün geleceğimi aldılar. Onlardan şikayetçiyim. Devletimin haklarımıza sahip çıkmasını umut ediyor ve devletime güveniyorum” dedi.

Aynı olayda yaralanan diğer Türk şoförü Nezir Ekti ise şöyle konuştu:

“Olay gecesi saat 02.30 civarıydı. Bizim 9 araçlık konvoydan bir Iraklı şoförün aracı arıza yapınca araçlarımızı yol kenarına çekip dörtlü sinyallerimizi yaktık ve beklemeye başladık. Amerikalı yetkililerden alınmış resmi izinle bizi korumakla görevli 2 koruma araçlarından biri önümüzde, biri de en arkada bekliyorlardı. Onların da tepe lambaları açıktı. Bizler 2004 yılından beri Amerikalılar'a silobas araçlarla çimento taşıyoruz. O yüzden onların konvoyunu gördüğümüzde hiç korkmadık, aksine sevinmiştik bize yardım ederler diye. Ben de aracı arıza yapan arkadaşıma yardım etmeye çalışırken bir anda uçaksavarlarla rastgele ateş edildi. Hemen aracımın arkasına kaçmaya çalıştım, ama ayağımdan vurulduğum için sürünerek saklandım. Bize yaklaşık 30-40 metre mesafedeydiler. Onların yükünü taşıdığımızı da biliyorlardı. Yaklaşık 3 yıldır aynı araçlarla onlara çimento taşıyoruz. Allah'ıma şükürler olsun ki, üzerimde çelik yelek vardı. Ateş durduktan sonra arkadaşlarıma baktığımda, Iraklı korumalardan birinin kafası kopmuştu, öbür korumanın da kafatası paramparça olmuştu”.

Tek geçim kaynaklarının şoförlük olduğunu ve şu an çok zor durumda olduklarını ifade eden Ekti, “Benim tek geçim kaynağım şoförlüktü, fakat bundan sonra bu sakat ayağımla ne yapacağımı bilmiyorum. Bizi bu duruma sokan Amerikalılar'dan şikayetçiyim. Devletimizin de bizi yalnız bırakmamasını temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious