ABD askerleri ve El Kaide militanları çatıştı: 8 ölü

  • Giriş : 12.06.2007 / 13:51:00

Irak’ın Diyala vilayetinin merkezi Bakuba’da ABD-Irak ortak güçleriyle El Kaide militanları arasında çıkan çatışmada 8 kişi öldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Irak’ın Diyala vilayetinin merkezi Bakuba’da ABD-Irak ortak güçleriyle El Kaide militanları arasında çıkan çatışmada 8 kişi öldü.
Polis ve hastane kaynakları, bu sabah çıkan çatışmada ölenlerden ikisinin Irak askeri, 6’sının militan olduğunu belirtti.
Çatışmalar yüzünden, kentteki üniversite öğrencilerinin final sınavlarına giremediği de kaydedildi.
Aynı vilayetin Muktadiye kentinde de silahlı kişilerin belediye başkanının evine baskın düzenleyerek, aile üyelerini zorla evden çıkardıktan sonra evi havaya uçurduğu bildirildi.
Polis yetkilileri, Sünni Irak İslam Partisine üye Belediye Başkanı Necim El Harbi’nin saldırı sırasında evde olmadığını belirtti.
Bu arada direnişçilerin, başkent Bağdat’ın 60 kilometre kadar güneyindeki bir köprüyü bombaladığı, köprünün ağır hasar gördüğü kaydedildi.
Kuzeydeki Babil vilayetinin El Kariye El Aşriye ve El Raşaye köylerini bağlayan köprüye düzenlenen saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığı ifade edildi.
Irak’ta pazar günü de bir köprü havaya uçurulmuş, saldırıda köprüyü koruyan 3 Amerikan askeri ölmüştü.
Öte yandan El Kaide’ye bağlı Irak İslam Devleti örgütünün, Iraklı güvenlik gücü olduğunu bildirdiği 14 rehinenin görüntülerinin bulunduğu bir video kaseti yayımladığı bildirildi.
Kayıtta örgüt, Irak cezaevlerindeki kadın mahkumların serbest bırakılması da dahil tüm taleplerinin 72 saat içinde yerine getirilmemesi halinde rehineleri öldürme tehdidinde bulundu.
Bu arada Amerikan ordusunun, Bağdat’ın doğusunda bomba yapımında kullanılan bir fabrikayı imha ettiği bildirildi.
Ordudan yapılan açıklamada, 300’den fazla bomba üretim kapasitesine sahip fabrikada bomba yüklü bir araç, çok sayıda bomba ve tanksavar mayınının yanı sıra bomba yapımında kullanılan nitrik asit ele geçirildiği kaydedildi.
Öte yandan ordunun başka bir açıklamasında, Bağdat’ın batısında El Kaide’nin kimliği belirtilmeyen önemli bir üyesinin yakalandığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious