ABD askerlerine bir darbede İran'dan

  • Giriş : 21.01.2007 / 00:00:00

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İran'daki bazı çevrelerin, Irak'ta Amerikan askerlerine karşı düzenlenen saldırılara katıldıklarına inandığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Alman Der Spiegel dergisine verdiği demeçte, İran'daki belirli çevrelerin Orta Doğu'da istikrarsızlık yaratmaya çalıştığını belirterek, "İranlıların her gün uluslararası kuralları ihlal ettiğine inanıyorum. İranlıların, Irak'ta Amerikan askerlerinin ölümüne neden olan operasyonlara katıldıklarına inanıyorum. Lübnan'da istikrarsızlık yaratılmasını sağlıyorlar. Bunu da Filistin bölgelerinde bir anlaşmaya varılmasına karşı çıkan gruplarla birlikte yapıyorlar" dedi.

Irak'ta terör eylemlerine girişen bazı grupların İran tarafından finanse edildiklerine ve hatta eğitildiklerine inandığını ifade eden Rice, Irak'taki terör olaylarında kullanılan patlayıcı maddelerin profesyonelce imal edilmiş olduklarını, bunların Irak'ta hazırlanmış olamayacağını kaydetti.

Bu nedenle ABD Başkanı George Bush'un da söylediği gibi İran'daki bu çevrelere karşı mücadele edeceklerini belirten Rice, bunun için İran'ın sınırlarını ihlal etmeye de gerek olmadığını, bu gruplara karşı Irak'ta mücadele edeceklerini söyledi.

Irak'a 1 Şubattan itibaren daha fazla Amerikan askeri göndereceklerini ifade eden Rice, bu askerlerin Irak'ta hem istikrarı sağlayacağını, hem de halka daha fazla güvenlik duygusu vereceğini kaydetti.

Rice, Amerikan askerlerine saldırı düzenleyen grupların Irak'taki küçük bir azınlığı oluşturduğunu sözlerine ekledi.
Suriye'nin tutumunu da eleştiren ve Suriye'nin bölgede istikrarsızlığın artmasına neden olduğunu savunan Rice, "Gerçek şu ki tüm dünya Mahmud Abbas'ı desteklemeye çalışırken, Suriye, durumu istikrarsız hale getirmeye çalışan Filistin gruplarıyla işbirliği yapıyor" dedi.

Rice, Irak'ta barış ve istikrarın sağlanması konusunda kendilerini sorumlu hissettiklerini belirterek, bunu önlemeye çalışan tüm grupların da yenilgiye uğratılması gerektiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious