ABD Bağdat'ı böyle hayal ediyor

ABD Bağdat'ı böyle hayal ediyor.28858
  • Giriş : 06.05.2008 / 00:17:00
  • Güncelleme : 05.05.2008 / 23:38:58

Amerikan ordu yetkilileri, son aylarda Şii militanların roket saldırıları altında kalan Bağdat'taki 'Yeşil Bölge'ye, bir dizi otel, alışveriş ve eğlence merkezi yapılması planlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Associated Press ajansına konuya ilişkin bilgi veren Amerikan Savunma Bakanlığı yetkilileri, gelecek 5 yıl içerisinde Bağdat'ta koalisyon güçlerinin idari birimleriyle konsoloslukların bulunduğu 'Yeşil Bölge'nin 'modern bir köy'e dönüştürülmesinin planlandığını söyledi.

Bugüne kadar yüz milyonlarca doların yatırıldığı 'Yeşil Bölge'nin geliştirilmesi için hazırlanan 'rüya listesi'nin yaklaşık 5 milyar dolara malolması planlanıyor.

Gelişim planının başında bulunan Donanma Yüzbaşı Thomas Karnowski, uluslararası otel zinciri Marriott International şirketiyle, Yeşil Bölge'ye lüks bir otel inşa etmeleri konusunda anlaşmaya vardıklarını, MBI International firmasıyla da halen görüşmelerin sürdüğünü kaydetti.

Geçtiğimiz hafta merkezi Los Angeles'ta bulunan C3 firması da, Yeşil Bölge'de bulunan Bağdat Hayvanat Bahçesi'nin bulunduğu yere Disneyland benzeri bir eğlence merkezi kuracaklarını açıklamıştı.

ARSA FİYATLARI ROKET GİBİ

Uzmanlar, bundan birkaç yıl öncesinde Yeşil Bölge'deki arsaların metrekaresi 60 dolara zor alıcı bulduğunu, ancak bugün bu rakamın bin doların üzerine çıktığını söylüyor.

Yeşil Bölge'de halen büyük altyapı eksiklikleri bulunduğuna dikkati çeken Karnowski, gelişim projesi kapsamında önceliğin kanalizasyon ve enerji altyapılarına verileceğini ifade etti.

Pentagon'un planladığı yeni Yeşil Bölge'de kurulacak çarşının çizimi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious