ABD barışı hemen istiyormuş!

ABD barışı hemen istiyormuş!.12050
  • Giriş : 04.05.2008 / 15:40:00

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, görev süresi bu yıl sonunda dolan ABD Başkanı George Bush ve kendisinin barış sürecini hızlandırmak istediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrail'e dün gece gelir gelmez Başbakan Ehud Olmert ile Kudüs'te görüşen Rice, bugün önce Savunma Bakanı Ehud Barak, ardından Filistin Başbakanı Selam Feyyad ile bir araya geldi, daha sonra Barak ve Feyyad ile üçlü bir toplantı yaptı.

Bu görüşmelerinin ardından Batı Şeria'nın Ramallah kentine geçen Rice, Mukata karargahında Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geldi.

Rice, Abbas ile görüşmesinden sonra düzenlenen basın toplantısında, Filistin devletinin kurulması zamanının geldiği yolundaki sözlerini tekrarlayarak, bu yıl sonuna kadar bir İsrail-Filistin barış anlaşmasının sağlanabileceğini söyledi.

İsrail'in Batı Şeria'da devam eden yerleşim faaliyetlerine atıfta bulunan Rice, İsrail'i Filistinlilerle anlaşmaya mani olacak hareketlerde bulunmaması yönünde uyardı. İsrail'in Batı Şeria'daki Filistinlilerin hayatını kolaylaştıracak yeteri çalışma yapmadığını kaydeden Rice, İsrail Savunma Bakanı Barak ile Batı Şeria'daki yol engelleri üzerinde kapsamlı bir görüşme yaptığını belirtti.

Abbas da ABD'nin barış sürecine bağlılığından övgüyle söz etti ve İsrail'in yanı başında bir Filistin devletinin kurulabilmesi için yol haritasının ilk aşamasının uygulanması gerektiğini kaydetti.

İki tarafın nihai statü görüşmelerini yürüten heyetlerinin başkanları Ahmed Kurey ve İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni de yarın bir araya gelecek.

ABD Başkanı George Bush da önümüzdeki hafta İsrail'in kuruluşunun 60. yıl kutlamaları çerçevesinde Kudüs'e gelecek.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious